מנוי חינם לקבלת עדכונים בוואטספ ובטלגרם

סערת השתתפותו של הגאון הרב רוזן באירוע של "בית אבא" בפ"ת לא שוככת

ההתקפה של הגאון הרב יגאל רוזן על הרב בצלאל כהן סביב קהילת בית אבא בפתח תקווה וישיבת חכמי לב בי-ם. 'פתח תקוואי' חושף בפרסום ראשון את ההתכתבות המלאה
חברי קהילת בית אבא - פתח תקווה
חברי קהילת בית אבא בפתח תקווה באירוע סיום מסכת

סערת השתתפותו של ראש ישיבת "אור ישראל" הגאון הרב יגאל רוזן בסיום מסכת של קהילת בית אבא נמשכת. אחרי פרסום מאמר התגובה של הרב בצלאל כהן ראש ישיבת חכמי לב בירושלים על התרגשותו מכך שבפתח תקווה הנציגות החרדית של יהדות התורה משתפת פעולה עם הקהילה החרדית מודרנית בעיר. מגיע ההסבר של הגאון הרב יגאל רוזן להשתתפותו בקהילת בית אבא אותה הוא מגדיר "אולטרה חרדית מודרנית". פתח תקוואי חושף לראשונה את ההתכתבות המלאה בין הרב רוזן לרב כהן.

השתלשלות האירועים:

הרב בצלאל כהן מפרסם מאמר במוצ"ש אודות סיום המסכת של קהילת בית אבא. וביום שישי (2.7.16) קודם לכן שולח את המכתב הבא לגאון הרב יגאל רוזן ראש ישיבת "אור ישראל" בפתח תקווה:

לכבוד ראש הישיבה הגר"י רוזן שליט"א

רציתי להביע במילים קצרות את התרגשותי מהשתתפותו של כת"ר בסיום מסכת קידושין בקהילת "בית אבא" בראשות הרב מיכאל שוהם ומדבריו שם.

מהיכרותי הקרובה את התהליך הרחב של השתלבות צעירים חרדים בתעסוקה ובלימודים מקצועיים ו/או אקדמיים, אני מודע לחשיבות שאין דומה לה לשמירת הקשר של אותם צעירים עם בית המדרש ועם לימוד תורה, ואת הנחיצות של תמיכה בכך מצידם של גדולי תורה כדוגמת כת"ר.

בברכה, בצלאל כהן

נ.ב. אני מודע כמובן להסתייגות של כת"ר מפעולותיי השונות, אשמח אם תהיה לי פעם הזדמנות להציג לכת"ר את האופן שבו אני רואה את הדברים, רק אומר שלענ"ד כל כוונתי למען התורה ולומדיה

אתמול (יום ב', 4.7.16) מקבל הרב בצלאל כהן את תגובתו של הגאון הרב יגאל רוזן ובה הסבר מדוע בחר להשתתף בסיום המסכת של קהילת "בית אבא":

הרב יגאל רוזן בסיום מסכת בקהילת בית אבא פ"ת
הרב יגאל רוזן בסיום מסכת בקהילת בית אבא פ"ת

בוקר טוב,

ראיתי הבוקר את מה שפורסם בשמך אודות התמיהה הגדולה מה פשר החילוק בין ירושלים לפ"ת, מדוע אתה ומוסדותיך מוחרמים בירושלים, ואילו בפ"ת השתתפתי במסיבת סיום ללומדי הדף היומי בקהילת 'בית אבא' שהיא לכל הדעות קהילה של ציבור חרדי אולטרא מודרני.

לתומי חשבתי שאף שהתרחקת מרחק רב מהמוצא שלך ושנות לימודך בישיבת פוניבז', מ"מ עדיין נשארת 'למדן' האמור להבחין לכהפ"ח בין יום ללילה, ועתה נוכחתי שהשקפתך מעבירה אותך על דעתך כפשוטו.

האם באת להשוות בין השתתפות בסיום לכבוד לימוד התוה"ק, לבין תמיכה במוסד שלך שכל כולו הוא עמ"נ להוציא אברכים ובניהם ממעגל לומדי התורה, עמ"נ ל'קדם' אותם בחיים לפי השקפתך המעוותת.

בדרשתי בסיום הנ"ל אמרתי לקהל הנאספים שרה"ע מר ברוורמן שאל אותי במה נחשבים אנשי הקהילה הנ"ל לחרדים, והשבתי לו שגם אצלם מרכז החיים הוא לימוד התורה, וללא ספק כמעט כולם ישלחו את בניהם ללמוד בישיבות הק', והציבור הנהן בחיוב למשמע תשובתי, ואילו אתה וקהילתך הנושאת לשווא את שמו של מרן זצ"ל מעמידים במרכז החיים את השתלבות החרדים בחברה החילונית…

דרך אגב, שלא כפי שמשתמע מדבריך, לא השתתפתי בחלק האירוע שהתנהל ע"י הרב צ'ייט ממערבא.

גדולה מאד תמיהתי שבמכתב אישי ששלחת לי בעש"ק סיימת שכל כוונתך לש"ש, והנה עתה באופן ציני אתה מנצל את העובדה שהשתתפתי בסיום הנ"ל לטובת כוונותיך הנלוזות, ובעקיפין אתה גורם שמכאן ולהבא אחשוב שבעה פעמים לפני שאשתתף באירועים מעין אלו.

בתקווה ובתפילה שתשובו בתשובה שלימה לפני הקב"ה, ותאמצו את דרך האמת…

אמש (ב' 4.7.16) הגיב הרב בצלאל כהן ראש ישיבת חכמי לב למכתבו של הגאון הרב יגאל רוזן:

הרב בצלאל כהן
הרב בצלאל כהן

כבוד ראש הישיבה הגר"י רוזן, שלום וברכה

אני מבקש להודות לכת"ר על תשובתו, ואשתדל להשיב על ראשון ראשון ועל אחרון אחרון.

 1. אני מעדיף שלמדנותי תיבחן בשמעתתא כדרך שעשה אליעזר זעירא (בבא קמא נט,ב)
 2. ההשוואה שערכתי הייתה לא בין קהילת "בית אבא" לישיבת "חכמי לב", אלא בין קהילת "בית אבא" לקהילת "יוסף שלום" ובין ישיבת "מערבא" לישיבת "חכמי לב", מסברא מדובר בדברים דומים ושערי חילוקים לא ננעלו.
 3. לא פעולותיי השונות במהלך השנים ובוודאי לא המוסד שלי נועדו ח"ו "להוציא אברכים או בניהם ממעגל לומדי התורה", כל אלו הם שקרים שהופצו ע"י הולכי רכיל ומוציאי שם רע או ע"י אנשים שדעתם קצרה ואינם מבחינם בין תכלת לקלא אילן. כל פעולותיי נועדו למי שמסיבות כאלו ואחרות איננו יכול או איננו מתאים להיות שקוד על תלמודו מבוקר עד ליל, שעליו אמרו חז"ל "תנו רבנן שלשה הקב"ה בוכה עליהן בכל יום על שאפשר לעסוק בתורה ואינו עוסק ועל שאי אפשר לעסוק בתורה ועוסק ועל פרנס המתגאה על הצבור". אם יש לכבוד תורתו פירוש אחר בדברי חז"ל אלו, אשמח מאוד לדעת על כך.
 4. אם השקפתי מעוותת אשמח לדעת במה ולתקן את המעוות, אני רגיל לשנות את דעתי כשמעמידים אותי על טעותי.
 5. גם אם להבנת כת"ר אני "מעמיד במרכז החיים את השתלבות החרדים בחברה החילונית" (מה שלענ"ד איננו נכון כלל), אין לכך שום קשר ליתר אנשי קהילת "יוסף שלום", הם אינם קשורים אלי בשום אופן שהוא והם בני תורה לא פחות מבני קהילת "בית אבא".
 6. אני מקווה שגם הישיבות התיכוניות כדוגמת "הישוב" ו"מערבא" שהצמיחו מתוכן גדולי תורה נחשבות ישיבות קדושות, ובעז"ה גם מישיבת "חכמי לב" עתידים לצמוח תלמידי חכמים.
 7. אני מצטער מאוד שגרמתי צער לכת"ר, אני התכוונתי לטובה ולצערי יצאו הדברים באופן הפוך. אקווה מאוד שימחל לי.
 8. אקווה שכת"ר לא ימנע ממצוה רבה זו פעמים נוספות ובוודאי של יהא ח"ו "תוהה על הראשונות".
 9. מצטרף בכל לב לכל מילה לשורת הסיום.

(מערכת פתח תקוואי השמיטה מההתכתבות דברים אישיים שנכתבו)

עקבו אחרינו ברשתות החברתיות

הרשמו חינם לערוץ הוואטספ והטלגרם שלנו

הרשמו עכשיו לרשימת התפוצה שלנו וקבלו הטבות בלעדיות

2 תגובות

 1. נמאס הגב

  כמה אפשר לריב על שטיות?!

 2. תכלס ר יגאל חזר בו הגב

  לפי ההתכתבות נראה שר יגאל מתחרט שהשתתף באירוע!
  בקיצור, גם אכל את הדגים המסריחים וגם גורש מהעיר.
  נב
  זה באמת היה תמוה מלכתחילה מה לו ולהם!!

השארת תגובה

גלילה לראש העמוד