מנוי חינם לקבלת עדכונים בוואטספ ובטלגרם

על מה זעם הרב בצלאל כהן ואיך זה קשור לקהילת בית אבא בפ"ת?

האם השתתפותו של הרב יגאל רוזן במסיבת סיום המסכת שהתקיימה ביום ג' מהווה אמירה הקשורה ללגיטימיות של החרדים העובדים ואיך זה קשור לפוליטיקה הפנימית של "דגל התורה"?

בין פתח תקוה לירושלים

בשבוע שעבר נערך בבית הכנסת של קהילת "בית אבא" בפ"ת אירוע לכבוד סיום מסכת קידושין, בהשתתפות רבנים ואנשי ציבור.
הקהילה מיועדת לצעירים חרדים עובדים, שרבים מתוכם למדו לימודים מקצועיים ו/או אקדמיים, ומנהלים אורח חיים "מודרני" ביחס לקהילה החרדית. ילדיהם מן הסתם מתחנכים במוסדות חינוך פתוחים יחסית, וניתן לשער שחלקם לפחות ימשיכו בישיבות תיכוניות חרדיות.

הרב יגאל רוזן פתח תקווה - בית אבארב הקהילה הוא הרב מיכאל שוהם המכהן שנים רבות כר"מ בישיבת "מערבא" – הישיבה התיכונית החרדית המצליחה ביותר, וקודם לכן לימד בישיבת "נהורא" גם היא ישיבה תיכונית חרדית ותיקה ומצליחה. לאירוע עצמו הגיע הרב ברוך צ'ייט – ראש ישיבת "מערבא", שהנעים את הערב ותרם מכישרונו המוזיקלי המיוחד. בנוסף השתתפו בערב הגאון ר' יגאל רוזן – ראש ישיבת "אור ישראל", ישראל פרידמן – חבר מועצת העיר מטעם "יהדות התורה", מנחם שוורץ – נציג "דגל התורה בעיריית פתח תקווה ועוד רבים וטובים. כל המשתתפים הרעיפו דברי
שבח על חברי הקהילה שקבעו עתים לתורה.

באותו שבוע, נציגי "דגל התורה" בירושלים אליעזר ראוכברגר, יצחק פינדרוס וישראל קלרמן, קידשו מאבק בהוראת הגאון ר' דוד כהן – ראש ישיבת "חברון", בתקציב עירוני עבור ישיבת "חכמי לב" – ישיבה תיכונית חרדית בירושלים בראשותי. הם נאמו נאומים חוצבי להבות כנגד הישיבה וכנגדי, והגדירו אותה כרעל ואותי כרפורמי. המאבק בישיבה הופיע באופן בולט על דפי העיתון "יתד נאמן", שדאג להסביר את חומרת העניין.

גם בשכונתי – שכונת רמות ב' בירושלים, קיימת קהילה בשם "יוסף שלום" עבור חרדים עובדים, אולם היא איננה זוכה להכרה מצד גורמים חרדיים רבניים ופוליטיים, והיא נרדפת על ידי קהילת האברכים בשכונה.

מהו ההסבר לכך שראשי ישיבות, נציגי "דגל התורה" ואנשי "יתד נאמן", מוכנים להכיר ולכבד את ראש ישיבת "מערבא" ואת חברי קהילת "בית אבא", באותה שעה שהם נאבקים ומבזים אותי ואת ישיבת "חכמי לב" ומתעלמים מחברי קהילת "יוסף שלום"?

חכמי לב - כתבה ביתד נגד הישיבה
כתבה ביתד נאמן על המלחמה של נציגי יהדות התורה וש"ס בישיבת חכמי לב בירושלים.

ניתן כמובן להמציא תילי תלים של חילוקים ופלפולים, אולם נראה לי שההסבר לכך הוא פשוט מאוד. בפתח תקוה הציבור החרדי המודרני הוא עובדה מוכרת וידועה כבר שנים רבות, וכולם מבינים שהתעלמות מהם ובוודאי פגיעה בהם, תהיה לה משמעות אלקטורלית ברורה ביום הבחירות, לכן מוכנים לכבד אותם גם עם נתינת כבוד לראש ישיבה תיכונית חרדית, אולם בירושלים מדובר בציבור לא מאורגן ולא מוכר, שניתן לקוות שהתעלמות ממנו ובוודאי מאבק בו יגרמו להיעלמותו, ולכן גם לא צפוי נזק אלקטורלי מהתנגדות לישיבה התיכונית החרדית ולעומד בראשה.

אם ברצוננו להשוות את המצב בירושלים לזה של פתח תקווה, עלינו להוכיח לכל הגורמים הנ"ל שגם בירושלים מדובר ב"כוח אלקטורלי" משמעותי.

האמנם?

הכותב הוא ראש הישיבה התיכונית חרדית "חכמי לב" בירושלים. 

עקבו אחרינו ברשתות החברתיות

הרשמו חינם לערוץ הוואטספ והטלגרם שלנו

הרשמו עכשיו לרשימת התפוצה שלנו וקבלו הטבות בלעדיות

22 תגובות

 1. בן נעים הגב

  תיקון טעות: באירוע בקהילת בית אבא לא השתתף ישראל פרידמן עורך יתד נאמן אלא ישראל פרידמן נציג דגל התורה בעיריית פתח תקווה

 2. מעודכן במה שקורה שם הגב

  הרב כהן, התשובה לא מורכבת בכלל! תקשיב,
  קהילת בית אבא היא קהילה שמונה כמה עשרות אנשים והיא בכלל בעיר מעורבת וככאלו הם לא מהוים איום לאף אחד (ואולי זה אפילו יכול לעזור למישהו..) אז למה להלחם בהם אם הם לא משפיעים ולא שומעים עליהם מחוץ לעיר?
  אבל אתם, ישיבת חכמי לב, אתם יושבים להם על העורק הראשי. אתם משכנים את ישיבתכם בליגיונו של מלך! מישהו עוד עלול ללמוד מכם!!
  בקיצור, ר יגאל לא חשוד בליברליזציה או בתמיכת החרדי העובד, הוא בסה"כ גילה כאן ציבור שאם הוא יסכים להשתתף באירוע שלהם הם יהיו שפוטים שלו ושל מנחם שוורץ (שאגב, הוחלף פתאום באוריאל בוסו וחוזר חלילה) והיופי הוא שהם משתפים איתו פעולה העיקר כדי לקבל קצת לגטימציה.

 3. חיים הגב

  איזה מלחמות מיותרות. והכותרת היא כמובן כסף.
  אגב, מסכים עם כותב התגובה מעליי, זו קהילה קטנה יחסית כך שאין בהשתתפות שם אמירה כל שהיא

 4. מאיר הגב

  לפי התמונות זה בכלל נראה בית כנסת של מיזרוחניקים

 5. הבל הגב

  שאלה טובה מאוד. שיעבור לפתח תקווה ויפתח בית ספר לבנות. מנסים כבר שנים לפתוח כאן סוג של חורב ולא מצליחים

 6. הרב רוזן מנע בגופו הקמת בית ספר חורב לבנות בפתח תקוה הגב

  בזמנו (לפני שנה בערך) כשחברי קהילת בית אבא יזמו רעיון להקים בית ספר לבנות המגזר המודרני ר׳ יגאל הלך לרב שטיינמן ושיכנע אותו (לאחר שהיה כבר מסוכם על הרב שטיינמן שמבחינתו שאין בעיה להקים בית ספר כזה בפתח תקווה)
  שלא להקים בית ספר כזה
  כנראה כדיי לרצות אותם הוא הגיע לסיום…

 7. שם בדוי הגב

  התפללתי שם פעם, זו קהילה של בעלי בתים חלקם כנראה תמימים ולא מבינים שעושים עליהם סיבוב!

 8. מ הגב

  אז למה נתנו לו לבוא לסיום??

 9. כפר גנים הגב

  אנחנו נתקלנו באותה תופעה רק שידענו לבלום אותה!

 10. בית אבא של מי? הגב

  .

 11. למה אתם מוחקים תגובות? הגב

  ממי אתם מפחדים בדיוק?

 12. אוי נו הגב

  הרב רוזן הגיע לסיום כמו שהיה מגיע לסיום של כל ישיבת נוער נושר או נוער במצוקה.. אין אפילו טיפת אמירה בהגעה שלו לסיום מקסימום חיבוק מרחם

 13. חבר קהילת בית אבא גאה הגב

  במחילה מכל הקנאים כאן.. אם הקהילה לא הייתה משפיעה באמת כמו שהיא לא היו טורחים לבוא כל המי ומי מהעירייה ומהרבנות
  מודרנים או לא מסתבר שיש לנו השפעה
  תאכלו את הכובע או פשוט תצטרפו!

 14. תשמח הגב

  אם יתד נאמן נגדך סימן שאתה בדרך הנכונה

 15. יהודי הגב

  ניסיתי בכל הכח למצוא דמיון בין המקרים ולא מצאתי.
  ראש הישיבה מוערך גם בקרב החוגים הדלי"ם בעיר כבר שנים רבות.
  בינתיים יצא מזה רק טוב לציבור החרדי.
  מה הקשר לישיבה שנפתחת בריכוז חרדי כדי לשנע בחורים צעירים לעבר אורח חיים חלקלק?
  מישהו הבין? באמת?

 16. חיים הגב

  וידוע כי זמן הטוב והיפה של הלימוד אצל האדם הוא רק בעודו נער קטן בשנים שאין מוטל עליו משא פרנסת גופו, וגם אין תלוי בצווארו משוי פרנסת אישה ובנים, וכפי הטבע תהיה דעתו צלולה ומה שילמוד יהיה חרוט על לבו ולא ימוט, ועל כן יאות הוא לעסוק עם הנערים בעודם קטנים בשנים בשני הלימודים האלה, אחד של תורתנו הקדושה, ואחד של דרך ארץ שהוא לשון וכתיבה וכיוצא בהן, ויעסקו עימהם בשני מיני לימודים אלו בזמן אחד שהוא זמן הנערות שדעתם צלולה:
  ועל זה אמר התנא בפרקי אבות, יפה תלמוד תורה עם דרך ארץ, שיגיעת שניהם משכחת עוון, כלומר ראוי ויפה שיתעסקו בשני לימודים של תורה ושל דרך ארץ בזמן אחד, יען כי יגיעת שניהם ביחד משכחת עון הוא כח הרע אשר עצור בלב האדם מצד החומר העכור שבו, כי יהיה עסקו במשכלו ולא יצא הרע שבו מן הכח לפועל לעשות מעשים רעים: (אמרי בינה חלק א דף רלו)

השארת תגובה

גלילה לראש העמוד