הדמיה: מייזליץ כסיף אדריכלים

אושרה להפקדה התוכנית להתחדשות עירונית הגדולה ביותר בפתח תקווה

התוכנית כוללת תוספת של 3,600 יחידות דיור, העצמת מבני הציבור בשכונה ושימור פארק "יד לבנים" שבמרכז השכונה

הוועדה המחוזית לתכנון ובניה מרכז שבמינהל התכנון, בראשות יו”ר הוועדה דוד לפלר, אישרה להפקדה תוכנית מתאר כוללת להתחדשות עירונית בשכונת ‘רמת ורבר’ בפתח תקוה. מדובר בתוכנית להתחדשות עירונית הגדולה ביותר שקודמה עד היום בעיר.

התוכנית ממוקמת במרכז העיר פתח תקווה, במתחם הרחובות ז’בוטינסקי מצפון, ארלוזורוב מדרום, טרומפלדור ואהרון יחבוב ממזרח וציר קפלן ממערב וסמוכה לאזורי התעשייה קרית אריה ורמת סיב וכן למתחם רפואי רבין (בי”ח בלינסון). שטח התוכנית הינו כ-560 דונם.

התוכנית מציעה 16 מתחמים להתחדשות עירונית הנדרשים בהכנת תכניות מפורטת. במתחמים המוצעים לאורך ציר ז’בוטינסקי התוכנית מציעה שימושים מעורבים למגורים, מסחר ותעסוקה ושטחי ציבור בבינוי של עד 32 קומות; במתחמים לאורך רחוב ארלוזורוב, מציעה התוכנית שימושים מעורבים למגורים ומסחר בבינוי של עד 28 קומות; ובמתחמים לאורך יצחק שדה מגורים ומסחר בבינוי עד 31 קומות.

במרכז השכונה, התוכנית מציעה תוספת בניה לצורך חיזוק ועיבוי מבנים קיימים והוראות בניה לפי סעיף 23 לתמ”א 38, מבלי צורך בהכנת תוכנית מפורטת.

התוכנית נשענת על מערכות להסעת המונים קיימות ומתוכננות- “הקו האדום” של הרכבת הקלה שעובר לאורך רחוב ז’בוטינסקי, ושתי תחנות מטרו- קו M2 במפגש הרחובות טרומפלדור וארלוזורוב וקו M3 שצפוי לעבור בתחום בית החולים “בלינסון”.

הדמיה: מייזליץ כסיף אדריכלים

כמו כן, התוכנית קובעת הוראות לשימור פארק “יד לבנים” שנמצא במרכז השכונה והוגדר בתוכנית המתאר לעיר המקודמת בימים אלה כ”מתחם נופי לשימור”. הפארק כולל את גן החי, מוזיאון האדם והסביבה, בית יד לבנים, ארכיון לתולדות פ”ת וקריית המוזאונים המיועדים לשימור.

בנוסף, התוכנית מחזקת את הציר הירוק החוצה את השכונה מדרום לצפון לאורך גן יד לבנים באמצעות תוספת שבילי אופניים, הצללות והרחבת המדרכות.

מתכנן מחוז מרכז, גיא קפלן ציין כי “התוכנית מהווה תשתית תכנונית להתחדשות עירונית בלב העיר פתח תקוה, תוך שיפור איכות חיי התושבים, עידוד העירוניות באמצעות עירוב שימושים ודגש על קישוריות הולך הרגל והשענות על תחבורה ציבורית”.

יו”ר הרשות הממשלתית להתחדשות עירונית, חיים אביטן ציין כי “אני מברך את העיר פתח תקווה ואת רמי גרינברג העומד בראשה, וכן את מינהלת ההתחדשות העירונית בעיר, על ההישג האדיר שהושג היום. מדובר בתוכנית מתאר שכונתית ראשונה בעיר, אשר מהווה את התשתית להתקדמותן של תכניות רבות נוספות, שאנו עומלים מזה שנים ביחד עם מינהל התכנון והעירייה להוביל. התוכנית לא רק תגדיל את היצע הדירות באופן משמעותי, כי אם תוסיף גם מבני מסחר, תעסוקה וציבור, ואני שמח לראות את יריית הפתיחה לתנופת ההתחדשות העירונית שתתחולל בעיר”.

התוכנית הינה ביוזמת הרשות הממשלתית להתחדשות עירונית ובתיאום עם עיריית פתח תקוה ונערכה ע”י מייזליץ כסיף אדריכלים.

ראש עיריית פתח תקווה רמי גרינברג: “התחדשות עירונית הינה הכלי המרכזי בעזרתו הרשות מצליחה לחדש את האזורים הוותיקים והישנים, לחדש את חזות הבתים והשכונות, להעלות את ערך הדירות ולשפר באופן משמעותי את איכות חיי התושבים. בתוך כך, במסגרת ההתחדשות אנחנו שמים דגש על שטחי ומבני ציבור לרווחת התושבים וכן שטחי מסחר ותעסוקה וכמובן גם שטחים ירוקים. במקביל, אנחנו מקדמים ביתר שאת גם את רישות העיר בתחבורה ציבורית, מתע”ן, שבילי אופניים וכמובן גם צירי גישה חדשים אל השכונות ומהן החוצה. אין ספק כי התכנית הזו לצד שאר התכניות שאנו מקדמים בכל שכונות העיר הוותיקות יביאו את פתח תקוה כבר בשנים הקרובות למטרופולין הגדול והמשמעותי ביותר באזור.”

הרשמו עכשיו לרשימת התפוצה שלנו וקבלו מאיתנו עדכונים ופרסומים

רוצים להישאר מעודכנים?
עקבו אחרינו

לשיתוף הכתבה

אולי יעניין אותך גם