פינוי ביוני, אילוסטרציה. צילום: עיריית פ"ת

הועדה המקומית פתח תקווה אישרה את מסמך מדניות חברתית בהליכי התחדשות

בהמשך למדניות הכלל עירונית להתחדשות עירונית שאושרה לאחרונה ע"י הועדה המקומית לתכנון ובניה, לאחרונה אושר מסמך מדניות חברתית בהליכי פינוי בינוי.
המסמך מסדיר ומפרט את ההליכים הנדרשים מצד יזם תוכנית פינוי בינוי אל מול הדיירים במתחם, משלב ההתארגנות הראשוני עד לשלב האכלוס לאחר סיום הבנייה. בנוסף, העירייה מגדירה את המדיניות והמעורבות שלה בליווי התושבים בתהליכי התחדשות עירונית, המהווים גם תהליך חברתי מהותי. לצד זאת, כל פרויקט המובא בפני הועדה המקומית ייבחן בשימת לב לשטחים הפתוחים, ייעול השימוש בקרקע, חיזוק העירוניות ומתן מענה ראוי לצרכי האוכלוסייה ושיפור איכות חייה, כל זאת תוך שיפור איכויות העיר.
שלב ההתארגנות מכיל מספר עקרונות משמעותיים, וביניהם, הקמת נציגות דיירים מוסכמת על רוב בעלי הנכסים, עריכת מכרז לבחירת עו”ד דיירים, בחירת יזם, מפקח בנייה ושמאי מוסכם, קיום כנס דיירים, על היזם לעדכן את הדיירים על מתן קרן תחזוקה עבור הדיירים לאחזקת הבניין ועוד.
שלב התכנון המקדמי כולל, בין היתר, בדיקת היתכנות תכנונית ודיון שולחן עגול – פורום שמובילה כרמים המינהלת להתחדשות עירונית סביבו יושבים נציגי האגפים השונים ובראשות מהנדס העיר. כמו כן, מתקיימת פגישה במשרדי המינהלת לבדיקת היתכנות ראשונית בהתאם למדיניות העירייה. בנוסף,  יש להגיש נוהל יזמים פינוי בינוי באתר המינהלת שיבחן מלבד את היבטי התכנון האם התקיים תהליך חברתי נכון ויש ליזם רוב הסכמות מצד בעלי הנכסים לקדם תכנון.
בשלב הליך התכנון על היזם להעמיד יועץ חברתי, להגיש תסקיר חברתי, עדכון בעלי הדירות בכנס ייעודי וכו’. בשלב ההיתר, יש להעביר למינהלת דו”ח מיפוי אוכלוסיות סופי ותכנית ליווי לאזרחים קשישים, בעלי דירות עמידר,  אנשים עם מוגבלויות ובעלי צרכים מיוחדים ואישור סופי מול המחלקה לעבודה סוציאלית. כמו כן תתקיים פגישת עדכון של המלווה החברתי, קיום כנס לבחירת דירות התמורה ועוד.
בשלב הפינוי, המלווה החברתי מטעם היזם ילווה את בעלי הדירות במציאת דירה חלופית, התאמת דירות מונגשות וקיום שיח עם החברה המשכנת במידה וישנן דירות בדיור ציבורי במתחם. על היזם לסייע בהובלה ופריקה לאוכלוסיית הקשישים.
ראש העיר רמי גרינברג: “ההתחדשות העירונית מחויבת במציאות, ובעזרתה אנחנו מבטיחים איכות חיים לתושבי השכונות הוותיקות, מגורים במבנים בטיחותיים, תוספת ממ”דים ועוד. קידום ההתחדשות נעשה בשום שכל ותך שימת דגש על כלל הצרכים הנדרשים כדי לשפר את איכות החיים בעיר. במסגרת זו אנו מקדמים את המסמך החברתי אשר יאפשר לעגן החלטות חברתיות שמטרתן לסייע לדיירים בהליך וכן יאפשר לקבל ליווי יעיל ומקצועי. בנוסף, המסמך מוודא כי היזם ימלא אחר צרכי האוכלוסיות השונות ובתוכן קשישים ונכים, על מנת שיקבלו את המעטפת המתאימה והנוחה עבורה במסגרת ההליך.”
0 0 votes
דרגו עכשיו את הכתבה
Subscribe
Notify of

0 תגובות
Inline Feedbacks
View all comments

לשיתוף הכתבה

הרשמו עכשיו לרשימת התפוצה שלנו וקבלו מאיתנו עדכונים ופרסומים

אולי יעניין אותך גם

0
Would love your thoughts, please comment.x