fbpx
צילום: באדיבות בית החולים

המלצות מומחי מרכז שניידר לרפואת ילדים בפ"ת, לקראת עונת האביב

פרופ' אברהם ביגלמן, מנהל המכון לאימונולוגיה ואלרגיה במרכז שניידר, וד"ר יעל לוי, רופאה בכירה במכון, מסבירים מהי אלרגיה, כיצד ניתן להימנע מחשיפה לאלרגנים וכיצד מאבחנים ומטפלים באלרגיה.

רבים אוהבים את עונת האביב, המתאפיינת במזג אוויר נעים ובפריחה יפהפיה. עם זאת, בעבור אילו שסובלים מאלרגיות לגרגרי האבקה של צמחים שונים, האביב מבשר על תקופה של סבל מעיניים דומעות, אדומות ומגרדות, גרד באף, עיטושים ונזלת מימית ולעתים גם קשיי נשימה וצפצופים. הם סובלים מנזלת אלרגית עונתית (קדחת השחת) וגם לעיתים מהחמרה של אסתמה על רקע אלרגי.

אלרגיה היא תגובה חיסונית לא צפויה ולא רצויה של הגוף לחומרים, שבדרך כלל אינם מעוררי מחלות. באופן תקין, המערכת החיסונית שלנו יודעת לזהות גורמים שעלולים להזיק לגוף, כמו חיידקים או נגיפים, ולחסל אותם. אצל הסובלים מאלרגיות, המערכת החיסונית מגיבה כך כאשר היא מזהה חומר שאין בו איום, כמו אבקני פרחים, עובש ומזונות שונים – ומייצרת נגדו נוגדנים שהם אלה שאחראים על התגובה האלרגית. חומר כזה מכונה אלרגן. על פי מחקרים רבים שנעשו בישראל ובחו"ל, אחד מכל חמישה אנשים סובל מאלרגיה כלשהי.

נדמה שהאלרגיה "חוגגת" דווקא באביב, זאת מכיוון שגרגרי האבקה של צמחים שונים, בעיקר אלה שאין להם פרחים צבעוניים המאובקים על ידי חרקים, נישאים באוויר עם התחממות והתייבשות מזג האוויר. כתוצאה מהמגע בין  גרגרי האבקה השונים הנישאים באוויר וריריות האף ודרכי הנשימה, תאים מסוימים המפוזרים בריריות דרכי הנשימה משחררים חומר הנקרא היסטמין והוא זה שאחראי לתופעות האלרגיות השונות. עם זאת, חשוב לדעת כי שכיחות האלרגיה באביב היא אמנם גבוהה, אך תופעות אלרגיות קיימות לאורך כל השנה. הצמחים האלרגנים הפורחים בארץ בעיקר באביב הם: עצי ברוש (מתחיל הפריחה בחודש פברואר), זית פקאן ותמר, צמחים ממשפחת הדגניים ושיחים שונים. לילדים ומבוגרים שאלרגים לגרגרי אבקה של צמחי האביב, מומלץ להימנע מטיולים באזור עם צמחיה זו בעונת הפריחה. לדוגמה, זה לא הזמן בעבורם לטייל באזור שבו יש הרבה עצי זית. חשוב גם להקפיד לסגור את חלונות המכונית בנסיעה באזורים אלו. למי שגר באזור כזה, במידת האפשר, מומלץ לסגור את החלונות בבית ולהפעיל את המזגן.

אלרגיה נגרמת משילוב של גורם גנטי־תורשתי עם חשיפה לאלרגנים (גורמי האלרגיה). הנטייה למחלות אלרגיות קיימת כל הזמן, אך ההתבטאות הקלינית יכולה להשתנות בטווח שבין מחלה כרונית של דרכי הנשימה (כגון אסטמה) ועד להתלקחויות עונתיות קצרות.

אבחון אלרגיה הוא הליך פשוט ומהיר והוא אינו כרוך בכאבים. האבחון נעשה במרפאה לאלרגיה באמצעות תבחינים  שבהם מטפטפים על היד טיפות של חומרים אלרגניים שונים ומחדירים בעדינות את הטיפות לעור באמצעות נגיעה עדינה בדוקרן בכל אחת מהטיפות. התגובה שמתפתחת בתוך כ־15 דקות, מראה אם קיימת רגישות אצל הנבדק ולאיזה מהגורמים.  במרפאת אלרגיה במרכז שניידר, ניתן לאבחן את גורמי האלרגיה השונים באמצעות תבחיני עור מידיים. הטיפולים כוללים: תרופות אנטיהיסטמיניות דרך הפה, ספריי לאף וטיפות עיניים, וכן משאפים לריאות למי שאובחן כאסתמטי. בנוסף, אנו מבצעים טיפול חיסוני (דהסנסטיזציה "חיסוני אלרגיה") לאלרגנים סביבתיים.

שתף את הכתבה

שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב telegram
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter

אולי יעניין אותך גם

עקבו אחרינו ברשתות החברתיות

הרשמו חינם לערוץ הוואטספ והטלגרם שלנו

הרשמו עכשיו לרשימת התפוצה שלנו וקבלו מאיתנו עדכונים ופרסומים