צילום: אור ירוק

חורף מסוכן: בפתח תקווה נפגעו 240 בני אדם בתאונות דרכים בכבישים שהיו רטובים או בוציים בעשור החולף

בשבועות האחרונים התחיל החורף לתת אותותיו וגשמים החלו לרדת ברחבי הארץ. הגשמים הללו מותירים אחריהם כבישים רטובים וחלקים, לעתים מתכסות הדרכים בשכבה חלקה במיוחד של בוץ וכך נשאר הכביש למשך מספר ימים. מצב זה בו הכבישים חלקים לאחר הגשמים, מגביר  באופן משמעותי את הסיכון לתאונות דרכים בעקבות החלקת כלי הרכב ובכך לסכן את הנוסעים.

פתח תקווה נפגעו בעשור האחרון (2009-2018), בתאונות דרכים בכבישים בוציים או רטובים 240 בני אדם, חמישה מתוכם נהרגו ו-14 נפצעו באורח קשה.

על פי נתוני עמותת אור ירוק המבוססים על נתוני הלמ”ס, בעשור האחרון (2009-2018) נפגעו מעל 14 אלף בני אדם בתאונות דרכים בכבישים רטובים או בוציים, מתוכם 231 בני אדם נהרגו, 23 בני אדם מדי שנה בממוצע. 960 בני אדם נפצעו באורח קשה בכבישים החלקים הללו בעשור האחרון.

על פי הנתונים, כמחצית מהנפגעים בתאונות דרכים בכבישים רטובים ובוציים נפגעים דווקא בתוך תחומי הערים והישובים. בירושלים נפגעו בעשור האחרון (2008-2017) קרוב ל-800 בני אדם בתאונות דרכים בכבישים בוציים או רטובים, בתל אביב-יפו למעלה מ-600 . בכל התחום העירוני נפגעו 7,238 בני אדם בכבישים רטובים 76 בני אדם נהרגו ו-486 נפצעו באורח קשה.

הנתונים בשאר הערים בישראל:

  • בירושלים נפגעו בעשור האחרון (2009-2018), בתאונות דרכים בכבישים בוציים או רטובים 784 בני אדם, שלושה מתוכם נהרגו ו-65 נפצעו באורח קשה.
  • בתל אביב-יפו נפגעו בעשור האחרון (2009-2018) בתאונות דרכים בכבישים בוציים או רטובים 602 בני אדם, שמונה מתוכם נהרגו ו-67 נפצעו באורח קשה.
  • בחיפה נפגעו בעשור האחרון (2009-2018), בתאונות דרכים בכבישים בוציים או רטובים 515 בני אדם, חמישה מתוכם נהרגו ו-32 נפצעו באורח קשה.
  • בחדרה נפגעו בעשור האחרון (2009-2018), בתאונות דרכים בכבישים בוציים או רטובים 225 בני אדם, שניים מתוכם נהרגו ו-14 נפצעו באורח קשה.
  • בבאר שבע נפגעו בעשור האחרון (2009-2018), בתאונות דרכים בכבישים בוציים או רטובים 202 בני אדם, שלושה מתוכם נהרגו ו-12 נפצעו באורח קשה.
  • באשדוד נפגעו בעשור האחרון (2009-2018), בתאונות דרכים בכבישים בוציים או רטובים 214 בני אדם, מתוכם שני בני אדם נהרגו ושמונה נפצעו באורח קשה.
  • בנתניה נפגעו בעשור האחרון (2009-2018), בתאונות דרכים בכבישים בוציים או רטובים 203 בני אדם, שלושה מתוכם נהרגו ועשרה נפצעו באורח קשה.

ארז קיטה, מנכ”ל עמותת אור ירוק: “בכבישים רטובים צריך לנהוג באופן שונה, הנהגים נדרשים להוריד את הרגל מהגז ולהיות ערניים לתנאי הדרך המשתנים. משרד התחבורה והבטיחות בדרכים, ביחד עם הרשויות המקומיות חייבים לוודא כי תשתית הכבישים היא כזו שלא תסכן את הנהגים ולא יצטברו בה בוץ או עפר. יש לפתוח את תעלות הניקוז ולהשתמש בצבע כביש שאינו גורם לרוכבי האופנועים להחליק. בנוסף יש לנקות את הכבישים מלכלוך שעשוי להיהפך לבוץ עם בוא הגשם. התיקונים הבסיסיים הללו יכולים לצמצם את מספר הנפגעים והתאונות באופן משמעותי ולהציל חיי אדם”.

אחת הבעיות של החורף הישראלי, היא המרווחים הגדולים בין הגשמים, הגורמים לכך שכל גשם שיורד משפיע על הדרכים כמו “הגשם הראשון” המאופיין בסכנת החלקה רבה יותר. טיפות של שמן ואבק יחד עם טיפות הגשם, יוצרים שכבה דקה של נוזל צמיגי על פני הכביש.

אחת הדרכים להקטין את הסיכון להחלקה היא באמצעות שימוש באספלט מחורץ, שהפך כבר לסטנדרט בהולנד למשל. סוג אספלט זה מאפשר למי הגשמים להתנקז מהר יותר מאשר בכביש רגיל ועל ידי כך מקטין את סכנת ההחלקה ואף גורם לסימונים בכביש להיראות ברורים יותר גם כשגשום.

בכדי להקטין את הסיכוי לתאונה בכבישים רטובים, על הנהג להוריד את מהירות הנסיעה ולהתאימה לתנאי הדרך. כאשר הכביש רטוב או בוצי יש לשמור על מרחק גדול יותר מהרכב שמלפנים כיוון שבלימה פתאומית וגסה עלולה לגרום לנעילת הגלגלים ולהחלקה מסוכנת.

בנוסף יש להקפיד לנסוע לאט יותר ובהילוך נמוך לפני כניסה לשלוליות כיוון שמתחת לשלולית עשויים להיות בורות בלתי צפויים.

0 0 votes
דרגו עכשיו את הכתבה
Subscribe
Notify of

0 תגובות
Inline Feedbacks
View all comments

לשיתוף הכתבה

הרשמו עכשיו לרשימת התפוצה שלנו וקבלו מאיתנו עדכונים ופרסומים

אולי יעניין אותך גם

0
Would love your thoughts, please comment.x