חנוכת כיכר ע”ש ברוך אורן

לאחרונה נחנכה כיכר ע"ש של ברוך אורן, מנהלו הראשון של בית יד לבנים פתח תקווה, מפעל ההנצחה הראשון בארץ לזכרם של הנופלים.

הכיכר במפגש הרחובות ארלוזורוב וגייסות השריון, בסמוך לפארק יד לבנים ובית יד לבנים. ברוך אורן נולד להוריו יעקב וגולדה סוסנוביק בשנת 1915 בפולין. בוגר ישיבה ובית-מדרש למורים בפולין. עלה לארץ ב- 1941, ובשנת 1944 עבר לפתח תקווה ובנה בה את ביתו.

ברוך אורן היה מורה ומחנך אשר לימד בבית החינוך לילדי עובדים, פעיל בארגון ההגנה אשר נשלח לאחר מלחמת העולם השנייה, ע”י הסוכנות והג’וינט למחנות שארית הפליטה בגרמניה, שם ריכז את מפעל החינוך במשך שנתיים. בשנת 1953 עם השלמת העבודות להקמת בית יד לבנים, נבחר ברוך אורן, איש תרבות וחינוך, אח שכול בעצמו, לנהל את הבית.

בית יד לבנים בפתח תקווה היה לבניין הנצחה חדש ומיוחד במינו, ובעקבותיו קמו כמעט בכל ערי ישראל דגם דומה. על תרומה מיוחדת לחברה ולמדינה בתחום ההנצחה הוענק לברוך אורן “פרס ישראל” בשנת 1980. בשנת 1982 קיבל ברוך אורן את אות יקיר העיר.

ראש העיר רמי גרינברג אמר בטקס ” בית יד לבנים השוכן בפארק יד לבנים, משלב בין פרטי לציבורי, בין אבל לשמחה, אבן שואבת לכל אוכלוסיות העיר ובה בעת מקום התייחדות פרטי למשפחות השכולות. ברוך אורן יצר יש מאין והמציא מודל ייחודי, לעת ההיא, להנצחת הנופלים. בימים אלה של לחימה, בהם טובי בנינו ובנותינו נופלים במלחמה על הבית, זהו כבוד עבורנו לחנוך כיכר בסמוך לבית יד לבנים, על שמו של מי שעשה כה רבות להנצחתם של הגיבורים!”

הרשמו עכשיו לרשימת התפוצה שלנו וקבלו מאיתנו עדכונים ופרסומים

רוצים להישאר מעודכנים?
עקבו אחרינו

לשיתוף הכתבה

אולי יעניין אותך גם