fbpx

מנוי חינם לקבלת עדכונים בוואטספ ובטלגרם

כך הביובית שומרת על איכות הסביבה

צילום: המרכז לביובית ושאיבות ביוב ע.א. בע"מ

ביובית היא כינוי לציוד מקצועי המיועד לתת מענה בתחומי הביוב והניקוז, עקב המשקל הרב של מערכות הביובית בד"כ הן יותקנו על גבי משאית. מערכות הביובית מורכבות וייחודיות  וכוללות 2 תתי מערכות עיקריות:

 • שאיבת וואקום – מערכת זו מורכבת ממשאבת ואקום עוצמתית, צינור שאיבה ומיכל אחסון. באמצעות מערכת זו צוות הביובית מבצע שאיבות של מגוון חומרים החל משאיבת מי שופכין או הצפות ועד שאיבת בורות מפרידי שומן וחומרים מסוכנים.
 • לחץ מים גבוה- מערכת זו מורכבת ממשאבת לחץ מים עוצמתית, צינור לחץ אשר בסופו מורכבת דיזה ומיכל מים נקיים. באמצעות לחץ המים הגבוה שמפיקה מערכת זו צוות הביובית מבצע פתיחת סתימות ביוב, שטיפה יסודית של צנרת הביוב, קווי ניקוז ומרזבים ואף חיתוך שורשים בביוב.

הביובית משמשת למגוון תחומים וענפים. השימוש בביובית נפוץ הן למגזר הפרטי והן למגזר העסקי. אם חשבתם שהביובית משמשת אך ורק לפתיחת סתימות ביוב ללקוחות פרטיים וועדי בתים, דעו לכם שהביובית מציעה קשת נרחבת של שירותים כאשר פתיחת סתימות אמנם נעשית בתדירות גבוהה אך היא מהווה רק חלק קטן מהזמנת השירותים השונים של הביובית.

שימושיה ויתרונותיה של הביובית

לצד הטיפול במערכת הביוב, הרי שהביובית מיועדת למגוון שימושים בדגש על שירותי אחזקת תשתיות ופתרון תקלות ביוב. בין השימושיים העיקריים של הביובית ניתן להצביע על שאיבת ופינוי פסולת כדוגמת ביוב, שומנים ודלקים ולכן היא נחוצה לרוב במסעדות, מלונות, תחנות דלק ומוסכים. כמו כן, שירותי הביובית מספקים מענה יעיל לשאיבת של בורות ספיגה אשר עוד נותרו בבתים פרטיים באזורים המנותקים ממערכת הביוב הארצית וכן לבורות ספיגה של בתי עסק ומפעלים. שאיבת בורות ספיגה הינה בעלת חשיבות רבה לשם שמירה על איכות החיים ואיכות הסביבה. ללא תחזוקה נאותה של בורות הספיגה, הרי שעלולים לצוץ מפגעים תברואתיים שונים כגון הצפות ביוב ועליית מפלס מי השופכין בבורות על גדותיו והתוצאה הינה פגיעה אסתטית ובריאותית. בור הספיגה הינו מרכיב במערכת ביוב מקומית אשר אינה מחוברת למערכת הביוב הראשית. בור הספיגה משמש לקליטה ואיסוף של פסולת שפכים ופסולת תעשייתית. מדובר בשיטה שאינה אופטימלית מבחינת איכות הסביבה וזאת נוכח הסכנה שבחלחול מי השופכין לקרקע כך שקיים סיכון גבוה לזיהום מי תיהום ופגיעה בבעלי החיים בסביבה. כמו כן, חלחול של מים מזוהמים לקרקע עלול למנוע את האפשרות של מחזור המים ומכאן החשיבות הרבה שבשאיבת בורות הספיגה באמצעות ביובית.

שמירה על איכות הסביבה

נוכח המפגעים הסביבתיים והסכנות הבריאותיות, הרי שהחל משנות התשעים לא ניתנים היתרים לבנייה של בורות ספיגה בבנייה חדשה וזאת למעט מקרים חריגים. האיסור נועד למנוע פגיעה סביבתית וזאת מתוך התייחסות לכמה היבטים רלוונטיים:

 • חשש מזיהום הקרקע בעיקר במגזר התעשייתי, בורות ספיגה אלה עלולים להכיל רעלנים ומלחים בכמויות גדולות אשר מזהמים את מי התהום.
 • לאחר שאיבת הביוב מבורות הספיגה, קיים חשש מפינוי לא מבוקר של החומרים המוצקים בשטחים פתוחים ולא במתקנים המורשים לפינוי פסולת.
 • איבוד של נוזלים ללא אפשרות למחזרם.


תקנות והוראות החוק לגבי בורות ספיגה

על אף הפגיעה הקשה של בורות הספיגה באיכות הסביבה, בישראל אין חקיקה אשר מסדירה את השימוש בהם. עם זאת, קיימת חקיקה אשר תקפה לתחומי רשויות מקומיות שבתחומן קיימות מערכות ביוב.  בהתאם להוראות אלו במרבית הרשויות המקומיות חל איסור על הקמת בורות ספיגה חדשים וכן קיימת חובה לחבר את בורות הספיגה למערכות ביוב מרכזיות במידה וניתן.  נוסף על כך, ההוראות מגדירות את אופן הטיפול והתחזוקה בנוגע לבורות ספיגה קיימים הכוללים דאגה להקמת בור רקב,  שטיפתו וניקיונו. כל זאת כמובן במטרה להקטין את הפגיעה באיכות הסביבה ככל הניתן. חשוב לציין שתחזוקה שוטפת של בור הספיגה תמנע ריחות לא נעימים ומשיכת מקקים וחרקים לאזור בור הספיגה.


יחס החוק לבורות ספיגה ברחבי העולם

עקב הגברת המודעות לשמירה על איכות הסביבה מדינות מערביות רבות נוקטות מהלכים לצורך הפחתת השימוש בבורות ספיגה. במדינות רבות קיימת חקיקה אשר מחייבת לחבר את מערכת הניקוז הביתית אך ורק למערכת ביוב עירונית תוך איסור שימוש בבורות ספיגה, איסור שאינו משתמע לשני פנים. לחלופין מתאפשר השימוש במכלי אגירה אטומים לחלוטין. במדינות מתקדמות כדוגמת גרמניה, שוויץ וספרד השימוש בבורות הספיגה נאסר לחלוטין.
בארצות הברית קיימים ישובים רבים בהם בורות ספיגה היו בשימוש דורות רבים. ישנן רשויות הנותנות היתר שימוש בבורות אלו עד אשר יסתמו ויצאו מכלל שימוש. ולאחר שהבור אינו יעיל, בעלי הנכס מחויב לנתקו ממערכת הניקוז ולהתחבר ישירות למערכת ביוב מודרנית. כמו כן, קיימות רשויות הברית אשר אוסרות על מכירת נכס מגורים שמערכת הביוב שלו כוללת בור ספיגה, וזאת עד אשר הנכס יחובר למערכת הביוב העירונית.

נגישות הביובית

כאמור, מרבית הביובית מורכבות על גבי משאית עקב המשקל הרב של מערכות הביובית. אך מה נעשה אם החניון יוצף? או אם קיימת סתימה במרתף הדירה? משאית ככל הנראה לא תוכל להגיע למוקדים אלו ולפתור את הבעיה… לעיתים נוצר צורך בנגישות גבוהה למשל עבור שרותי ביובית בחניונים כדוגמת שאיבת הצפות על ידי ציוד מתקדם ושאיבת בורות מפרידי שומן בחניונים או למשל עבור מעבר ברחובות צרים. עבור מקרים אלו קיימות ביוביות ייעודית אשר מותקנות על גבי כלי רכב נגישים כדוגמת טנדרים, רכבים מסחריים ונגררים. כך שחברת שרותי ביוב מקצועית תוכל להציע לכם קשת פתרונות רחבים ומענה לכל בעיה קיימת.

 

טיפים בבחירת חברת בעל מקצוע לביצוע שאיבת בור ספיגה

אומנם לא מדובר בשירות מורכב, אך כמו כל שרות אחר הכנה מקדימה תמנע מאיתנו כאבי ראש ואכזבה. כיום האינטרנט מאפשר לנו לבצע בדיקות מקדימות במהירות וביעילות. ריכזנו עבורכם מס' טיפים שלדעתנו יעזרו לכם לבחור את בעל המקצוע הנכון:

 • זמינות – בבחירת חברת ביובית לביצוע שאיבת בורות ספיגה או כל שירות אחר, מידת הזמינות מהווה פרמטר חשוב. מענה מאוחר עשוי לגרום להצפה של בור הספיגה ולהוביל למטרדי ריח ובריאות. לכן וודאו מראש מהי זמינות הביובית.
 • מקצועיות ואמינות – וודאו שמדובר בחברה אמינה, מנוסה ומקצועית. מאחר שקשה למדוד את איכות עבודת בעל המקצוע בתחום זה, בחירה בבעל מקצוע אמין ומקצועי תמנע מכם מפח נפש שעשוי להגרם אם תיתקלו בעבודה רשלנית.
 • אחריות – האם בעל המקצוע מציע אחריות על איכות העבודה? בעל מקצוע שמתחייב לאחריות יספק ככל הנראה עבודה מקצועית יותר. עם זאת דעו שקיימים שירותים כדוגמת פתיחת סתימות עליהם לא מקובל לתת אחריות מאחר והם תלויים בשימוש אחראי במערכת הביוב, בתקינות קווי הביוב ועוד.
 • חוות דעת והמלצות – אין חכם כבעל ניסיון. היעזרו בניסיון של אחרים, אם הם כבר התאכזבו חבל שתתאכזבו גם אתם. בחיפוש פשוט ברשת האינטרנט תקבלו מידע רב ויקר ערך שיעזור לכם לבצע החלטה מושכלת.
 • קירבת בעל המקצוע – בחרו בעל מקצוע מהסביבה הקרובה בלבד. בעל מקצוע שיגיע מרחוק עשוי להגיע באיחור ניכר ואף "להעמיס" על המחיר אותו יגבה מכם שלל הוצאות כדוגמת הוצאות דלק, זמן נסיעה ועוד.
 • מחיר – ואיך אפשר בלי המחיר? עשו סקר שוק, בקשו 3 הצעות מחיר והתמקדו באטרקטיבית מבניהן. עם זאת, המחיר איננו הפרמטר היחידי. ואף יתרה מזו, מחיר נמוך משמעותית לעומת המקובל בענף צריך להדליק לכם נורות אזהרה. מהי הסיבה למחיר כה נמוך? עבודה לא מקצועית? ניסיון להעלות את המחיר תוך כדי עבודה?
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב telegram
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter

הרשמו חינם לערוץ הוואטספ והטלגרם שלנו

הרשמו עכשיו לרשימת התפוצה שלנו וקבלו מאיתנו עדכונים ופרסומים

השארת תגובה