מבקר המדינה: ליקויים בהליכי ההתקשרות עם עו"ד חיצוני בעיריית פ"ת

מבקר המדינה: בשל העובדה שמשרד עו"ד ה' מועסק בעיריית פתח תקווה במשך 19 שנים בשכר של מיליוני ש"ח מדי שנה, על עיריית פתח תקווה לפעול ללא דיחוי ברוח ההמלצות העולות מדוח מבקר המדינה משנת 2007.
%d7%90%d7%99%d7%9c%d7%95%d7%a1%d7%98%d7%a8%d7%a6%d7%99%d7%94-%d7%91%d7%99%d7%aa-%d7%9e%d7%a9%d7%a4%d7%98

משרד מבקר המדינה רואה בחומרה יתרה את התנהלותה של עיריית פתח תקווה שהמשיכה להעסיק את משרד עו"ד ה' במשך 19 שנים תמורת סכומי כסף ניכרים גם לאחר שהוצגה לפניה ביקורת חמורה של מבקר המדינה.

בשנת 2007 פרסם משרד מבקר המדינה דוח חמור בנוגע לעיריית פתח תקווה  ובו כתב, בין השאר, כי העסקתו של משרד עו"ד ה' על ידי עיריית פתח תקווה במשך שנים ארוכות ללא מכרז ומסירת רוב התיקים המשפטיים שניתנים לעורכי דין חיצוניים למשרד זה, יש בה כדי לפגוע בשוויון ההזדמנויות ובתחרות ההוגנת. עוד נכתב בדוח הביקורת כי ההתקשרות עם יועץ משפטי חיצוני שעושה אותו לדומיננטי וכמעט בלעדי, יוצרת תלות בלתי רצויה בו.

בביקורת זו נמצא כי תשע שנים לאחר פרסום הדוח האמור, משרד עו"ד ה' עודנו מועסק בעיריית פתח תקווה  ובשנים 2015-2013 שימש כעורך הדין החיצוני העיקרי לעירייה. עיריית פתח תקווה המחזיקה לשכה משפטית פנימית ובה יועצת משפטית ועשרה עו"ד נוספים, שילמה למשרד עו"ד ה' בשנת 2013 11.6 מיליון ש"ח; בשנת 2014 11.5 מיליון ש"ח ובשנת 2015 12.5 מיליון ש"ח בעבור שירותי ייצוג בערכאות שיפוטיות, הליכי גבייה ומתן חוות דעת משפטיות.

משרד מבקר המדינה רואה בחומרה יתרה את התנהלותה של עיריית פתח תקווה שהמשיכה להעסיק את משרד עו"ד ה' במשך 19 שנים תמורת סכומי כסף ניכרים גם לאחר שהוצגה לפניה ביקורת חמורה של מבקר המדינה.

בתשובתה מיוני 2016 כתבה עיריית פתח תקווה כי הגידול המואץ בהתפתחות העיר בשנים האחרונות גורר ריבוי הליכים משפטיים בעלי השלכות דרסטיות נגד העירייה בנושאים רבים. הליכים אלה כוללים בין השאר תביעות כספיות בשיעור של למעלה מחמישה מיליארד ש"ח. כוח האדם המצומצם בלשכה המשפטית אינו יכול להתמודד עם היקף העבודה הרב וההתמחויות הנדרשות, ולפיכך נעזרת העירייה במשרד עו"ד ה', שהוא אחד ממשרדי עורכי הדין המובילים בארץ בתחום הרשויות המקומיות.

עוד כתבה העירייה כי העובדה שהמשיכה בהעסקתו של משרד עו"ד ה' גם לאחר פרסום דוח המבקר ב-2007, אין בה כדי ללמד על אי-יישום הדוח האמור, וכך ב-2014 [שבע שנים לאחר פרסום הדוח] יצאה העירייה בהליך קבלת הצעות מחיר ממשרדי עורכי דין. משרד עו"ד ה' הגיש הצעת מחיר נמוכה הן מהמחיר שגבה עד אז מהעירייה והן מהצעות המחיר האחרות שהתקבלו. על פי תשובת העירייה צומצמו התחומים המשפטיים המטופלים על ידו והועברו ללשכה המשפטית של העירייה, והעירייה מקפידה ביתר שאת על מניעת ניגודי עניינים.

עיריית פתח תקווה הוסיפה כי לטעמה ייצוג העירייה בתחומים מסויימים באמצעות משרד עורכי דין שמכיר את עבודת העירייה ואת צרכיה במשך תקופה ארוכה יש בו יתרון עצום עבורה, ודווקא החלפתו בתוך תקופה קצרה תמנע ממנה ייצוג הולם. לדעתה לא נוצרה כל תלות בלתי רצויה בגורם החיצוני שכן משרד עו"ד ה' מייצג את העירייה אך ורק בתביעות, והוא עובד ישירות עם הלשכה המשפטית ומקבל את הוראותיו מהיועצת המשפטית הפנימית בלבד. עוד כתבה העירייה כי באמצעות הליכים משפטיים שנקט משרד עו"ד ה' זכתה העירייה לקבל סכומים העולים לאין ערוך על סכום שכר הטרחה ששולם לו.

העירייה הוסיפה כי ביולי 2016 עתידה להסתיים תקופת ההסכם שנחתם עם משרד עו"ד ה' וכי בכוונתה לפתוח בהליך לקבלת הצעות.

משרד עו"ד ה' העלה בתשובתו ממאי 2016 טענות דומות לאלו שנטענו על ידי עיריית פתח תקווה. בתשובתו ציין כי הוא מייצג את עיריית פתח תקווה בנושאים מורכבים ובעלות נמוכה לאין שיעור לעומת ההכנסות שהמשרד "מייצר" בעבור העירייה, והחלפת הייצוג בנושאים אלו מדי כמה שנים עלולה לגרום לה נזק. עוד ציין משרד עו"ד ה' כי משרדו נמצא בפתח תקווה והחלפתו תפגע בפרנסתם של עשרות מעובדי המשרד המתגוררים בעיר.

עוד הוסיף כי בעקבות דוח מבקר המדינה משנת 2007 צומצם באופן גורף היקף השירות הניתן על ידו לעירייה, והעירייה נעזרת גם במשרדי עורכי דין אחרים לצורך ייצוגה. לדבריו לא קיימים הרבה משרדי עורכי דין כמו משרדו שהם מומחים בתחום, מסוגלים לתת שירות בהיקף הנדון לעיריית פתח תקווה ואינם מצויים בניגוד עניינים כלשהו.

לדעת משרד מבקר המדינה הגם שלקבלת שירותים משפטיים מאותו יועץ משפטי חיצוני קבוע במשך תקופה ארוכה יש יתרונות, כפי שציינה עיריית פתח תקווה בתשובתה, הרי שהחסרונות שבהעסקה כזו, כפי שפורטו לעיל, גוברים עליהם , לפיכך יש להקפיד על התקשרות לזמן מוגבל ועריכת הליך תחרותי מדי כמה שנים, ואף לשקול לפעול ברוח הנוהל המוקפא המטיל מגבלות על המשך העסקתם של משרדי עורכי דין יותר מחמש שנים, או לפחות לתת עדיפות למשרדי עורכי דין חדשים.

בשל העובדה שמשרד עו"ד ה' מועסק בעיריית פתח תקווה במשך 19 שנים בשכר של מיליוני ש"ח מדי שנה, על עיריית פתח תקווה לפעול ללא דיחוי ברוח ההמלצות העולות מדוח מבקר המדינה משנת 2007.

מחזיקי מפתחות
תחתיות שתיה

הרשמו חינם לערוץ הוואטספ והטלגרם שלנו

הרשמו עכשיו לרשימת התפוצה שלנו וקבלו הטבות בלעדיות

שתף כתבה

שיתוף בwhatsapp
שיתוף בtelegram
שיתוף בfacebook
שיתוף בtwitter
שיתוף בemail
שיתוף בprint

2 תגובות

 1. איתה הגב

  ישר כח על הכתבה.
  מה שמעלה את השאלה –
  העו'ד לנו חלק ונחלה בפתח תקוותינו.
  מה שנאמר וחוזר עלינו-
  בבוקר לח בשנת תרל'ח.
  ממש ימי אנו בנו.

 2. חיים הגב

  *לחחח בשנת תרלחחח

השארת תגובה

לפני ניקיון פסח? מוצרי ניקיון שיעשו לכם חיים קלים

לפני ניקיון פסח? מוצרי ניקיון שיעשו לכם חיים קלים

פסח הוא חג האביב, חג החירות וחג המצות – אבל לצערינו, הוא גם חג הניקיון… אם גם אתם אמרתם לעצמכם "השנה אני אנקה כמו שצריך" אבל לא רואים את זה קורה, הכתבה הזו היא עבורכם – איגדנו כמה מוצרי ניקיון וגאדג'טים זולים, יעילים וחכמים שהופכים את ניקיון פסח לקצת יותר

כל הפרטים>>
מתנה שכל אחת תרצה לקבל בזארה הום

מתנה שכל אחת תרצה לקבל בזארה הום

לאמא, לחמות, למורה – כולנו רוצים לכבד עם משלוח מנות  מחמם את הלב. ברשת Zara Home תוכלו להנות, מהיצע איכותי ויוקרתי של פריטי אירוח והלבשה לבית וממגוון עשיר של מוצרים, בעולמות עיצוב הבית השונים כמו: מצעים, מפות, שטיחים לסלון הבית ולחדר האמבטיה, רהיטים, הלבשת שולחן, סכו"ם ומערכות אוכל ופריטים מעוצבים

כל הפרטים>>
לַיְּלָדִים הָיְתָה אוֹרָה – מבצע פורים במרכז שניידר הושלם בהצלחה

לַיְּלָדִים הָיְתָה אוֹרָה – מבצע פורים במרכז שניידר הושלם בהצלחה

מבצע פורים תשע"ט הושלם ב"ה בהצלחה מרובה, ארגון 'חסד בשניידר' - מערך הנתינה והחסד המופעל ע"י משפ' פילמר, מסכמים את אירועי חג הפורים שנערכו בבית הרפואה לילדים הגדול בישראל 'שניידר'.

כל הפרטים>>
שימו לב: בסופ"ש ישראל עוברת לשעון קיץ

שימו לב: בסופ"ש ישראל עוברת לשעון קיץ

שעון קיץ תשע"ט - 2019: בהתאם לחוק קביעת הזמן, שעון הקיץ השנה, יחל אור ליום שישי כ"ב באדר ב' תשע"ט, 29.3.2019

כל הפרטים>>
ערב גיבוש והוקרה לכ- 100 מתנדבי איחוד הצלה סניף פתח תקווה

ערב גיבוש והוקרה לכ- 100 מתנדבי איחוד הצלה סניף פתח תקווה

ערב גיבוש זוגי והוקרה למתנדבי איחוד הצלה פתח תקווה נערך באולמי מייפל עם סעודת מלווה מלכה מפוארת בליווי מוזיקלי, בהשתתפות רבנים ואישי ציבור

כל הפרטים>>
גיבורי העל ספיידרמן וסופרמן, הפתיעו את הילדים המטופלים במרכז שניידר לרפואת ילדים בחג פורים

גיבורי העל ספיידרמן וסופרמן, הפתיעו את הילדים המטופלים במרכז שניידר לרפואת ילדים בחג פורים

היום (ג'), הגיעו למרכז שניידר לרפואת ילדים גולשי סנפלינג מחופשים לגיבורי העל סופרמן, ספיידרמן, סופרוומן והפנתר השחור, והפתיעו את הילדים המטופלים בבית החולים בחג פורים.

כל הפרטים>>
התחדשות עירונית – הלכה למעשה: תושבי פ"ת לומדים על התחדשות עירונית 

התחדשות עירונית – הלכה למעשה: תושבי פ"ת לומדים על התחדשות עירונית 

לפני שבועיים נפתח קורס "התחדשות עירונית" במנהלת מזרח העיר בשכונת עמישב עבור תושבי העיר פתח תקווה.

כל הפרטים>>
גלילה לראש העמוד