מה ההבדל בין קונסטרוקטור למהנדס בניין? באנו לעשות לכם סדר!

קונסטרוקטור

(צילום: יח"צ)

ישנם תחומים רבים בענף הבניה שאין לנו מושג מי אחראי עליהם ואיזה בעל מקצוע עוסק בהם. העוסקים במלאכה מתחלקים לקטגוריות רבות ורק מי שיכנס אל עובי הקורה יוכל להבין מה עושה כל אחד ובאיזה שלב הוא נכנס לתמונה. אחד התפקידים החשובים והמרכזיים ביותר הוא מהנדס הבניה שמלווה את תהליך ההקמה של המבנה מראשיתו והוא ייקח חלק בלתי נפרד מהפרויקט ויארגן את כל מה שכרוך במחקר, עיצוב ובדיקות שונות. אדם זה ייקח בחשבון את כלל הגורמים כמן עמידות של המבנה בפני רעידות אדמה, חוזק, יציבות ועוד. ישנם סוגים שונים של מהנדסים אך ככל שמדובר על עולם הבניה יהיה עלינו לפנות אל מהנדס הבניה.

מיהו קונסטרוקטור

קונסטרוקטור הוא למעשה מהנדס אשר התמחה בתכנון ויש לו ניסיון רב בעבודה בתחום זה. עבודתו נחלקת לשלושה תחומים עיקריים:

  • בנייה קלה
  • עבודות בטון מורכבות
  • קונסטרוקציות פלדה מסוגים שונים.

אלו התחומים העיקריים כמובן וישנן עוד תחומים נוספים שהקונסטרוקטור יודע לטפל בהם. כאשר אנו עומדים בפני הקמת מבנה כל שהוא יהיה עלינו למנות לפרויקט קונסטרוקטור בכיר. המשימה הראשית שלו תהיה סקירה של תכנית הבניה וחתימה שלו עליה. לאחר שתהיה בידיו תכנית אדריכלית מפורטת הוא יתחיל בעבודת תכנון שתכלול את החללים השונים שיהיה במבנה ואת מטרתם.

נוסף על כך, יהיה על הקונסטרוקטור למקם את העמודים שנמצאים בתכנית (כמובן שבתיאום מלא מול האדריכל), הוא יחליט בנוגע ליסודות הבניין על פי סוג הקרקע, יבצע חישובים סטטיים שונים ודברים רבים חשובים שיתרמו לבניה מדויקת ונכונה. בנוסף לכך, ישרטט את מערכת הקונסטרוקציה ויפקח על מצב היציקה של היסודות בהתאם לתכנית שלו. קוטר הברזל, צורת ההנחה שלו והדרך שבה קושרים אותו חשובים מאוד ליציבות הבניין וכל זה יהיה באחריותו הבלעדית של הקונסטרוקטור.

קונסטרוקטור גם בתחום השיפוצים

אם אתם עומדים בפני שיפוץ נרחב הכולל גם הרחבת הדירה או הוספת קומה, במקרה זה מוטב למנות קונסטרוקטור שיבדוק את מצב הבניין ויספק מידע הנדסי אודות מיקום העמודים לאדריכל. תכניות מפורטות יתבצעו רק לאחר קבלת היתר הבנייה ויתכן שהן יהיו שונות מעט מן התכנון המקורי. מהנדס קונסטרוקטור בעל ניסיון ינסה למצוא את הפתרון ההנדסי הטוב ביותר שניתן לבצע בהתאם לתכנית האדריכלית הקיימת, ולדוגמא הוא ימנע מתכנון של עמוד באמצע הסלון וישאף ליצירת חלל נקי מבלי ליצור הפרדה.

ומה עם המהנדס

המהנדס, לעומת הקונסטרוקטור, יעסוק בתכנון באופן כללי ועבודתו היא חשובה לא פחות מאשר זו של הקונסטרוקטור. הוא תמיד ייקח חלק בפרויקט הבנייה ויהיה אחראי על מחקרים, בדיקות שונות לגבי עמידותו של המבנה, משקל החומרים, יציבות ועוד. אלה כמה דברים נוספים שכדאי לדעת על המהנדס:

  • מהנדסים יכולים לעסוק במגוון של תחומים כמו תחנות כוח, אולמות, גשרים ועוד.
  • הם יהיו אחראים על תכנון בסיסי של המבנה שיכלול יסודות תמיכה, עמודים, גורמים בטיחותיים שונים ועוד.
  • שלא כמו האדריכל למשל, עבודתו של מהנדס בנייה לא נראית לעין והיא תעסוק יותר בתשתיות ודברים שנמצאים מתחת לפני השטח.
  • הם לא יעשו שימוש בתכנות גרפיות בדרך כלל ויעסקו יותר בחישובים מתמטיים שונים.

הבדלים אלו ואחרים הופכים את העבודה של כל  אחד מהם שחשובה מאוד ועל כן מוטב להקפיד למנות גם מהנדס בנייה וגם קונסטרוקטור בכל פרויקט בניה, אם הוא גדול ונרחב או קטן ומקומי. כמובן שהחזקת מומחה מסוג זה תעלה כסף רב, אך שגיאות ותקלות במהלך בניית בית יזדקקו לתיקון שעשוי לעלות הרבה יותר בעתיד. בעלי מקצוע אלו יבקרו באתר הבניה בתדירות גבוהה ויפקחו על העבודה.

הרשמו חינם לערוץ הוואטספ והטלגרם שלנו

הרשמו עכשיו לרשימת התפוצה שלנו וקבלו הטבות בלעדיות
Booking.com

צרכנות

השארת תגובה

הכירו את סטולג' – חיפוש קורסים אונליין ותתחילו ללמוד מכל מקום

הכירו את סטולג' – חיפוש קורסים אונליין ותתחילו ללמוד מכל מקום

ישראלים רבים רוכשים הכשרה מקצועית או משפרים את הידע המקצועי שלהם באמצעות קורסים אונליין במגוון תחומים. הכירו את סטולג' – האתר שמרכז אלפי קורסים איכותיים ללמידה אונליין

כל הפרטים>>
עיצוב: כך תבחרו ותתקינו פסי לד שישדרגו את עיצוב הבית

עיצוב: כך תבחרו ותתקינו פסי לד שישדרגו את עיצוב הבית

פסי לדים מהווים פתרון מושלם לתאורה באזורים חשוכים ומוסתרים. לדוגמה, ניתן להתקין פסי לד על מדרגות בעליה לבית או לקומה שניה – אם תכוונו את עוצמת התאורה לנמוכה, תוכלו להשאיר את פס הלדים דלוק גם בלילה ע"מ שיאיר את המדרגות ולא יפריע לאף אחד. המדריך המלא לפסי לד

כל הפרטים>>
פרויקט בר המצווה העירוני השנתי לנערי יוצאי אתיופיה יצא לדרך

פרויקט בר המצווה העירוני השנתי לנערי יוצאי אתיופיה יצא לדרך

כמסורת רבת שנים, ביום שני שעבר התכנסו במועדון קטורת הורים רבים ונערי בר המצווה, לכנס פתיחת פרויקט בר המצווה העירוני- השנתי ליוצאי אתיופיה.

כל הפרטים>>
נפתח המרכז לגיל הרך ברחוב מבצע דקל 3, בשכונת נווה גן 

נפתח המרכז לגיל הרך ברחוב מבצע דקל 3, בשכונת נווה גן 

המרכז יהיה חלק מפעילות אגף גני ילדים, ויפעל במבנה בן 3 קומות. בקומה הראשונה נפתחו ארבעה גני ילדים, בקומה השנייה תפתח ספרייה ובקומה השלישית נפתח המרכז לגיל הרך.

כל הפרטים>>
גם החורף יוקמו מוקדי שלג ברחבי העיר פתח תקווה

גם החורף יוקמו מוקדי שלג ברחבי העיר פתח תקווה

בכל מתחם יוצבו שתי ערימות, אחת קטנה יותר לילדים צעירים, והשנייה ערימה גדולה יותר לילדים בוגרים. רשימת מוקדי השלג ברחבי פתח תקווה

כל הפרטים>>
רחוב הרצל: הולך רגל נפצע בינוני מפגיעת מכונית

רחוב הרצל: הולך רגל נפצע בינוני מפגיעת מכונית

בתאונת דרכים היום (א') בשעות אחר הצהריים ברחוב הרצל, נפצע בינוני הולך רגל כבן 65

כל הפרטים>>
מיוחד: נחנכה בריכת שחייה טיפולית הנותנת מענה לילדים על הרצף

מיוחד: נחנכה בריכת שחייה טיפולית הנותנת מענה לילדים על הרצף

בבית ספר "שחר" לילדים על הרצף האוטיסטי, בניהולה של חדי כהן, נחנכה בריכת שחייה טיפולית הנותנת מענה לילדים על הרצף

כל הפרטים>>
גלילה לראש העמוד