מנוי חינם לקבלת עדכונים בוואטספ ובטלגרם

מחסום דוקרנים: כלי בטחוני יעיל שאינו מסכן חיי אדם

צילום: ארבל שטראוס

במדינה כמו שלנו, בעלת כל המורכבות הביטחונית שבה, נדרשת לעיתים הגבלה של תנועת רכבים בנתיב לכיוון אחד בלבד. הגבלה זו נכונה בעיקר בחניונים המבקשים למנוע כניסת רכבים לשטח החניון ללא מעבר בבידוק הביטחוני, שכן, בידוק בטחוני בכניסה לחניון הוא קריטי לשמירה על בטחון המשתמשים בחניון. התקנת אביזר פיזי שימנע מהרכבים לנסוע בנתיב הנגדי, הוא פתרון יעיל ביותר. את הפעולה הזו יכול לעשות מחסום זרוע, שער וגם מחסום דוקרנים.

מחסום דוקרנים הוא מוצר העשוי ברזל המונח על גבי הכביש ולו שיניים חדות הבולטות החוצה. המחסום פועל על פי עקרון פשוט לפיו, כלי רכב הנוסע בכיוון הרצוי ועובר את מחסום הדוקרנים גורם לשיניי המתכת להיכנס פנימה. במידה והרכב נוסע בכיוון הנגדי, שיני המתכת יגרמו לנקר בגלגלים אשר ימנעו מהרכב להמשיך בנסיעתו.

מחסום דוקרנים: בטחון ובטיחות קודם

השימוש במחסומי דוקרנים נעשה במקומות רבים, דוגמת, מחסומי צה”ל הפרושים במעברים בין הגדה או הרצועה לארץ ובכל מקום אחר בו ישנה סיבה ביטחונית המצריכה בידוק של כל כלי התחבורה העוברים באותה הדרך. השימוש במחסום דוקרנים לרכב, יעיל מאד כאשר חיי אדם וביטחון מוטלים על הכף.

גם בעת הצבת מחסומי משטרה זמניים בכבישים, נעשה שימוש במחסומי דוקרנים, אם כי, דוקרנים אלו ניידים ואינם מאותו סוג דוקרנים המשמשים כמחסום קבע בחניונים או מוצבים צבאיים קבועים.

אז כבר סיכמנו שמחסומי דוקרנים בכניסה לחניון מסייעים בשמירה על הבטיחות. בחניונים רבים נתיבי הכניסה והיציאה צרים וללא שדה ראיה מספק. נהג שאפילו בתום לב יכנס בנתיב נסיעה נגדי לכיוון התנועה עלול לגרום לתאונה. מחסומי דוקרנים מוצבים גם בחניונים רבי מפלסים בין קומות החניון. גם במקרה זה הוא נועד למנוע מרכבים לנסוע בכיוון ובנתיב הנסיעה שלהם בלבד ולא הנגדי וחלילה להביא לכדי תאונה.

גם שיקול כספי מוטל על הכף

הצבת מחסום דוקרנים יכולה לסייע במניעת כניסה של רכבים לחניון דרך נתיבי היציאה מהחניון ובכך להתחמק מתשלום. רכבים הנכנסים בכניסה הרשמית לחניון מחויבים בתשלום או ברישום וקבלת כרטיס חניה. אך ישנם חניונים בהם היציאה מהחניון אינה לצד הכניסה לחניון בה נמצא שומר היכול למנוע כניסה של רכבים לחניון מנתיבי היציאה. במקרים כאלה, הצבת מחסום דוקרנים תמנע מנהגים להיכנס לחניון מנתיב היציאה ותחסוך לבעלי החניון הצבת שומר נוסף.

אין ספק כי מחסום דוקרנים הינו אביזר יעיל מאד בשמירה על נסיעה וכניסה בכיוון ובנתיב המורשה בלבד. מדובר במוצר זול יחסית המספק תמורה רבה. התקנה של מחסום דוקרנים צריכה להיות נכונה ועל פי ההנחיות וכן חשוב להקפיד על תחזוקה שוטפת ובקרה. התקנה לא נכונה של מחסום דוקרנים אלו עלולה לגרום לנזק לצמיגי רכבים העוברים עליו.

0 0 votes
דרגו עכשיו את הכתבה

הרשמו חינם לערוץ הוואטספ והטלגרם שלנו

הרשמו עכשיו לרשימת התפוצה שלנו וקבלו מאיתנו עדכונים ופרסומים
1
0
Would love your thoughts, please comment.x