מחסום דוקרנים: כלי בטחוני יעיל שאינו מסכן חיי אדם

צילום: ארבל שטראוס
צילום: ארבל שטראוס

במדינה כמו שלנו, בעלת כל המורכבות הביטחונית שבה, נדרשת לעיתים הגבלה של תנועת רכבים בנתיב לכיוון אחד בלבד. הגבלה זו נכונה בעיקר בחניונים המבקשים למנוע כניסת רכבים לשטח החניון ללא מעבר בבידוק הביטחוני, שכן, בידוק בטחוני בכניסה לחניון הוא קריטי לשמירה על בטחון המשתמשים בחניון. התקנת אביזר פיזי שימנע מהרכבים לנסוע בנתיב הנגדי, הוא פתרון יעיל ביותר. את הפעולה הזו יכול לעשות מחסום זרוע, שער וגם מחסום דוקרנים.

מחסום דוקרנים הוא מוצר העשוי ברזל המונח על גבי הכביש ולו שיניים חדות הבולטות החוצה. המחסום פועל על פי עקרון פשוט לפיו, כלי רכב הנוסע בכיוון הרצוי ועובר את מחסום הדוקרנים גורם לשיניי המתכת להיכנס פנימה. במידה והרכב נוסע בכיוון הנגדי, שיני המתכת יגרמו לנקר בגלגלים אשר ימנעו מהרכב להמשיך בנסיעתו.

מחסום דוקרנים: בטחון ובטיחות קודם

השימוש במחסומי דוקרנים נעשה במקומות רבים, דוגמת, מחסומי צה"ל הפרושים במעברים בין הגדה או הרצועה לארץ ובכל מקום אחר בו ישנה סיבה ביטחונית המצריכה בידוק של כל כלי התחבורה העוברים באותה הדרך. השימוש במחסום דוקרנים לרכב, יעיל מאד כאשר חיי אדם וביטחון מוטלים על הכף.

גם בעת הצבת מחסומי משטרה זמניים בכבישים, נעשה שימוש במחסומי דוקרנים, אם כי, דוקרנים אלו ניידים ואינם מאותו סוג דוקרנים המשמשים כמחסום קבע בחניונים או מוצבים צבאיים קבועים.

אז כבר סיכמנו שמחסומי דוקרנים בכניסה לחניון מסייעים בשמירה על הבטיחות. בחניונים רבים נתיבי הכניסה והיציאה צרים וללא שדה ראיה מספק. נהג שאפילו בתום לב יכנס בנתיב נסיעה נגדי לכיוון התנועה עלול לגרום לתאונה. מחסומי דוקרנים מוצבים גם בחניונים רבי מפלסים בין קומות החניון. גם במקרה זה הוא נועד למנוע מרכבים לנסוע בכיוון ובנתיב הנסיעה שלהם בלבד ולא הנגדי וחלילה להביא לכדי תאונה.

גם שיקול כספי מוטל על הכף

הצבת מחסום דוקרנים יכולה לסייע במניעת כניסה של רכבים לחניון דרך נתיבי היציאה מהחניון ובכך להתחמק מתשלום. רכבים הנכנסים בכניסה הרשמית לחניון מחויבים בתשלום או ברישום וקבלת כרטיס חניה. אך ישנם חניונים בהם היציאה מהחניון אינה לצד הכניסה לחניון בה נמצא שומר היכול למנוע כניסה של רכבים לחניון מנתיבי היציאה. במקרים כאלה, הצבת מחסום דוקרנים תמנע מנהגים להיכנס לחניון מנתיב היציאה ותחסוך לבעלי החניון הצבת שומר נוסף.

אין ספק כי מחסום דוקרנים הינו אביזר יעיל מאד בשמירה על נסיעה וכניסה בכיוון ובנתיב המורשה בלבד. מדובר במוצר זול יחסית המספק תמורה רבה. התקנה של מחסום דוקרנים צריכה להיות נכונה ועל פי ההנחיות וכן חשוב להקפיד על תחזוקה שוטפת ובקרה. התקנה לא נכונה של מחסום דוקרנים אלו עלולה לגרום לנזק לצמיגי רכבים העוברים עליו.

הרשמו חינם לערוץ הוואטספ והטלגרם שלנו

הרשמו עכשיו לרשימת התפוצה שלנו וקבלו הטבות בלעדיות

שתף כתבה

Share on whatsapp
Share on telegram
Share on facebook
Share on twitter
Share on email
Share on print

תגובה אחת

  1. חולי הגב

    ממש חשוב ומעניין!

השארת תגובה

הגדאג'טים של CES2019 בהנחות משמעותיות

הגדאג'טים של CES2019 בהנחות משמעותיות

איגדנו לכם שבעה מהמוצרים המסקרנים ביותר – ממקרן קומפקטי, דרך מנעול חכם ועד מחזיק לטלפון – וכדאי להזמין כבר בימים הקרובים כדי להנות מההנחות הגדולות

כל הפרטים>>
הכירו את סטולג' – חיפוש קורסים אונליין ותתחילו ללמוד מכל מקום

הכירו את סטולג' – חיפוש קורסים אונליין ותתחילו ללמוד מכל מקום

ישראלים רבים רוכשים הכשרה מקצועית או משפרים את הידע המקצועי שלהם באמצעות קורסים אונליין במגוון תחומים. הכירו את סטולג' – האתר שמרכז אלפי קורסים איכותיים ללמידה אונליין

כל הפרטים>>
אחרי שנים של מאבק: חינוך ממלכתי-חרדי בפתח תקווה

אחרי שנים של מאבק: חינוך ממלכתי-חרדי בפתח תקווה

עיתון 'השבוע' בפתח תקווה מקבוצת קו עיתונות מדווח כי עיריית פ"ת תפתח רישום לבית ספר ממלכתי-חרדי לבנות ומתחייבת לסייע בהקמתו. בשנה שעברה נרשמו 40 בנות, אך המהלך נבלם בגלל התנגדות פוליטית

כל הפרטים>>
הישג: בתי ספר ירוקים בפ"ת – 3 קיבלו תעודה, עוד 4 עוברים הסמכה

הישג: בתי ספר ירוקים בפ"ת – 3 קיבלו תעודה, עוד 4 עוברים הסמכה

בשבוע שעבר (ג') התקיים טקס הענקת תעודות לבתי ספר ירוקים וירוקים מתמידים מכל הארץ, בהשתתפות כ-90 בתי ספר ובמעמד מנכ"ל המשרד להגנת הסביבה מר גיא סמט.

כל הפרטים>>
מרגש: מזל טוב – לואיז נאון חגגה 99

מרגש: מזל טוב – לואיז נאון חגגה 99

מזל טוב ללואיז נאון שחגגה 99: לואיז נולדה וגדלה בטוניס, התבגרה בזמן מלחמת העולם השנייה ומוגדרת כניצולת שואה, היא למדה לימודי סיעוד עוד בטוניס, ומשעלתה לארץ והייתה בעלת מקצוע החלה לעבוד כאחות בבי"ח בלינסון.

כל הפרטים>>
שר התיירות: ״הגיע הזמן לצרף את פתח תקוה למפת התיירות״

שר התיירות: ״הגיע הזמן לצרף את פתח תקוה למפת התיירות״

שר התיירות יריב לוין התארח השבוע בלשכתו של ראש העיר, רמי גרינברג ודן עמו בפיתוח פרויקטים ומיזמים תיירותיים עירוניים

כל הפרטים>>
סניף "שלובות" למתמודדות ולמתמודדים עם מחלת הסרטן נפתח בעיר

סניף "שלובות" למתמודדות ולמתמודדים עם מחלת הסרטן נפתח בעיר

השבוע נפתח סניף שלובות פתח תקוה, שהיה הראשון להזמין אליו גם גברים.

כל הפרטים>>
גלילה לראש העמוד