מיוחד: מה אתם יודעים על נדידת הציפורים בפתח תקוה?

בימים אלו הסתיימה עונת הנדידה של עופות דואים שנצפו בשמי פתח תקוה - ראש העין. אלפי ציפורים נקלטו בעמדת התצפית של הצפרית העירונית יהודית קאופמן. תיעוד מיוחד של נדידת הציפורים בפתח תקוה
בז, בגבעת השלושה
בז, בגבעת השלושה

יהודית קאופמן, צפרית ומדריכת חוג צפרות פ”ת:

להקות ענק הופיעו בשמי העיר פתח תקוה העיר וכך גם עופות הנדירים במחוזותינו, כגון עוזנייה, זרון כסוף כהה, שקנאים ועוד. לסקר הנדידה היו שותפים גם חיל האוויר, החברה להגנת הטבע, רשות הטבע והגנים ורשות שדות התעופה.

נדידת העופות הדואים הסתיימה בימים אלו באזור פ”ת – ראש העין.

שקנאים - פתח תקוה - נדידת ציפורים
להקות שקנאים ענקיות שמנו קרוב ל-3,000 פרטים נראו פעמים אחדות במראה מדהים.

במהלך עבודת הסקר המשותפת לצפרים עם חיל האוויר, החברה להגנת הטבע, רשות הטבע והגנים ורשות שדות התעופה, נראו מעל עמדת התצפית שלי בצומת קסם להקה אחת שהייתה מורכבת מ-3,200 ניצים קצרי אצבעות. זה היה אחד המראות המופלאים ביותר שנראו בעונת נדידה זו ומראה יחיד בעונת נדידה אחת. קצה אחד של הלהקה מצאתי מעל אזור כפר קאסם, וקצה שני של הלהקה נמצא מעל פאתיה הדרומיים של ראש העין! כלומר הלהקה הזאת נראתה כמעט מאופק עד אופק. סייעו לי בתצפית שחר בן ארצי ויאיר פישמן.

במהלך תצפיות אצלי במרפסת ברחוב הירקונים נראתה לפתע עוזנייה שחורה מגיעה מצפון. היא הגיעה בפרישת כנפיים, ראשה נמוך מגובה הכתפיים, וכולה נראית שחורה וענקית. כנפיה היו כבירות ברוחבן וזנבה קצר במיוחד. מקורה נראה לבן וגדול. היא עברה די סמוך לבניין ואח”כ פנתה למערב / דרום מערב.

עוזניה בשמי פתח תקווה
עוזניה בשמי פתח תקווה

כמו כן נראו מהמרפסת כפנים לבנים, נשר, זרון סוף מופע כהה הנדיר, שלכים, ועיט גמדי בהיר בחודש נובמבר שזהו שלב מאוחר למעבר של עיט זה באזור. כמו כן נראה בז ערב צעיר, ולמחרת היום נמצא הבז בשדות גבעת השלושה עומד על חוט חשמל במראה נהדר .

נשר זרון
נשר זרון
כפנים
כפנים

התמונות באדיבות: יהודית קאופמן הצפרית העירונית פ”ת

הרשמו עכשיו לרשימת התפוצה שלנו וקבלו מאיתנו עדכונים ופרסומים

רוצים להישאר מעודכנים?
עקבו אחרינו

לשיתוף הכתבה

אולי יעניין אותך גם