ממריאות – נבחרת הסייבר של הצעירות הדתית בפתח תקווה

בשנה"ל תשע"ט, יופעל פיילוט ראשון של התכנית בשני מוקדים בעיר פתח תקווה. נערות מאולפנות ותיכונים דתיים בפתח תקווה והסביבה, יוכלו להצטרף לתכנית, ולהשקיע אחר צהריים אחד בשבוע – בלימוד ורכישת כלים פרקטיים בתחומי המחשבים והסייבר.
ממריאות

השימוש במחשבים ובטכנולוגיות חדשניות, הפך להכרחי וקשור לכל פרט בחיינו.

באופן מפתיע, למרות העלייה המתמדת במרכזיותם של טכנולוגיות אלה בחיינו, והביקוש הגדל בארץ ובעולם למומחים בתחום, שיעור הנשים העוסקות בתחום מדעי המחשב והסייבר – נמצא במגמת ירידה.

על אף העובדה שנשים מהוות 51% מכלל האוכלוסייה בישראל, רק כ-30% מבין הסטודנטים במקצועות ההיי-טק הן נשים. ואחוז הנשים שעוסקות בתחום בפועל – נמוך אף יותר.

מתמונה שמציגים מומחי סייבר, ניכר צורך שרק הולך וגדל – גיוס מוחות ישראלים איכותיים המתמחים בעולמות הסייבר.

במסגרת השאיפה להרחיב את מאגר כח האדם בתחום, בוחנים ב’מרכז לחינוך סייבר’ של קרן רש”י אוכלוסיות איכותיות בחברה הישראלית שיוכלו להיות חלק מנבחרת הסייבר ולא נמצאות שם כיום. אחת מקבוצות האוכלוסייה האיכותיות שסימנו כיעד משמעותי – הן נערות בנות הציונות הדתית.

כשמסתכלים על הנתונים בפרספקטיבה מגדרית ומגזרית, העובדות מפתיעות.

תלמידות החמ”ד מצליחות מאוד במבחני המיצ”ב והפיז”ה (מבחנים ארציים ובינלאומיים בתחומי המתמטיקה והטכנולוגיה) והן הקבוצה בעלת נתוני הזכאות לבגרות הגבוהים ביותר במדינה! אולם כשבוחנים בפועל את השתלבותן בשוק ההיי-טק ובתחומי ההנדסה, המחקר המדעי והפיתוח – רואים כי רק 3.6% מבוגרות החמ”ד בוחרות בתחומים אלה כמקצוע לחיים, לעומת 7.1% מבוגרות החינוך הממלכתי.

כנרת פנסטרהיים, מנהלת תכנית ‘ממריאות’ של ‘המרכז לחינוך לסייבר’, מנסה להסביר את התופעה:

“כמו בכל חברה מסורתית, קיימות גם אצלנו הגדרות תרבותיות המסמנות תפקידים כנשיים או כגבריים. גם בקרב המקצועות הריאליים, מקצועות המחשב והסייבר נתפסים כמקצועות גבריים במיוחד (בשונה מעיסוק במדעים או ברפואה) ולא קיימים כיום מספיק מודלים של נשים-אמהות-דתיות-טכנולוגיות – עליהן יכולות נערות להסתכל ולבנות לעצמן תפיסת עתיד.

אני חושבת שיש עוד משהו שחוסם נשים מהציבור שלנו להיכנס לתחום – וזו העובדה שהוא לא נתפס כערכי ומשמעותי מספיק עבור מדינת ישראל. נערים ונערות בציבור שלנו רוצים לממש את עצמם ולהתמקצע בתחום שיתרום לחברה ולמדינה, זו הסיבה בגללה נראה נהירה משמעותית יותר לתחומי החינוך, התקשורת, המשפטים והרפואה. אך עדיין לא חרטנו על דגלנו כציבור את העשייה בתחום הטכנולוגיה, ההייטק והסייבר – כעשייה משמעותית וקריטית למדינה. המשוואה אומרת – הייטק = לעשות לעצמי, לביתי, ולא מציגה את התרומה האדירה של ההייטק למדינה בהיבטים כלכליים, ביטחוניים וחברתיים”.

ב’מרכז לחינוך סייבר’ הבינו נקודות משמעותיות שעשויות להשפיע על הבחירה של נערות דתיות בתחומי הטכנולוגיה.

האחד הוא פתיחת ‘תקרת הזכוכית’ המאפיינת את התחום עבור מי שלא התמקצע בו בשירות הצבאי שלו. קיים אחוז גדול ומשמעותי של נערות איכותיות הבוחרות לשרת בשירות לאומי על פני שירות צבאי. עבורן, ‘כור ההיתוך של עולם ההייטק’ לו זוכים המשרתים ביחידות הטכנולוגיות – סגור כיום.

והשני הוא הצורך בתכנית הכשרה לתחומי המחשבים והסייבר שתהיה רצינית ואיכותית ובמקביל תספק מעטפת דתית ומגדרית המתאימה לערכי הבית והאולפנה.

מתוך ההבנות האלו הוקמה תכנית ‘ממריאות’, תכנית הכשרה בלתי פורמאלית וייחודית הפועלת בצורה ממוקדת, תוך הכוונה לשירות לאומי משמעותי במקצועות הסייבר והשתלבות עתידית בעולם ההייטק.

גם בחמד מברכים על התכנית שמציעה מסלול ייחודי של מצוינות ותרומה משמעותית, במסגרת הערכית והדתית המתאימה.

התכנית המורכבת משלוש שנות הכשרה והכוונה, מיועדת לתלמידות דתיות בכיתה י’, המעוניינות להתחיל את המסע שלהן בשליחות הסייבר.

בשנה”ל תשע”ט, יופעל פיילוט ראשון של התכנית בשני מוקדים בעיר פתח תקווה. נערות מאולפנות ותיכונים דתיים בפתח תקווה והסביבה, יוכלו להצטרף לתכנית, ולהשקיע אחר צהריים אחד בשבוע – בלימוד ורכישת כלים פרקטיים בתחומי המחשבים והסייבר.

טלי בן-ארויה, אחראית פיתוח התוכן בתכנית מבהירה: “גם ברמת התוכן והפדגוגיה מדובר בתכנית יוצאת דופן – היא נבנתה עבור נערות, ומתוך היכרות עמוקה עם שיטות הלימוד הנכונות עבורן. התכנית כוללת הרבה למידה פרקטית – החניכות כותבות קוד, מתנסות באתגרים ובפרויקטים, נדרשות כל הזמן לחשיבה יצירתית ומחוץ לקופסא ולפיתוח מיומנויות של עבודת צוות”

מה לומדים בפועל בתכנית ממריאות?

אנחנו מתחילים ממש מהבסיס – מבואות לעולמות המחשבים והתכנות, ומאוד מהר מגיעים ללמידה משמעותית בעולמות הסייבר –  שפת Python, רשתות, מערכות הפעלה ואבטחת מידע.  חשוב לנו להקנות לחניכות יכולת של חשיבה יצירתית, פותרת תעלומות ועוקפת מכשולים שהיא קריטית בעולם הסייבר. בנוסף מקבלות המשתתפות העשרה דרך ימי שיא טכנולוגיים יחודיים, ביקורים בחברות הייטק מובילות ומחנה קיץ טכנולוגי.

האם כל אחת יכולה להתקבל?

התכנית מיועדת לתלמידות 4-5 יח”ל במתמטיקה. קיים תהליך מיון פנימי שנועד לזהות פוטנציאל של חשיבה ריאלית ויצירתית. חשוב לציין שאין שום צורך בידע מוקדם כדי להתקבל לתכנית.

אז עם מה הן יוצאות בסוף התכנית?

מעבר לידע הרחב והמעשי בתחום הסייבר, ההתנסות וחווית ההצלחה עם הגשת פרויקט הגמר ותעודת הסיום של התכנית, הן רוכשות כלים ומיומנויות קריטיות ללמידה והתקדמות בחיים: הן לומדות ללמוד, לנהל את הזמן שלהן, לתעדף בין משימות, לחקור, ללמוד לבד. ארגז כלים כזה – הוא אחד הדברים הכי חשובים שאפשר לקבל לחיים.

כנרת, מנהלת התכנית, מסכמת: “תכנית ‘ממריאות’, מציעה הזדמנות יוצאת דופן לנערות מוכשרות, יצירתיות וסקרניות, שמעוניינות לקחת את היכולות שלהן – צעד אחד קדימה!  ללמוד, להתפתח ולתרום למדינה. אנחנו בעיצומה של ההרשמה לשנה הבאה ומזמינים את מסיימות כיתה ט’ להירשם ולהצטרף אלינו”.

לפרטים נוספים ולהצטרפות:
http://www.mamriot.cyber.org.il/
בקרו אותנו בפייסבוק:
https://www.facebook.com/mamriot/

קונים באלי אקספרס, איביי, אמזון וחוסכים מאות שקלים בחודש:
משחקי ילדיםבגדי ילדיםבגדי נשיםבגדי גברים, סלולרגאדג’טים
הרשמו חינם לערוץ הוואטספ והטלגרם שלנו

הרשמו עכשיו לרשימת התפוצה שלנו וקבלו הטבות בלעדיות
5/5

השארת תגובה

אל תפספסו: בלאק פריידי 2018 בזיפי – עד 90% הנחה

אל תפספסו: בלאק פריידי 2018 בזיפי – עד 90% הנחה

בבלאק פריידי, כל הדילים השווים נמצאים במרחק לחיצה. הצטרפו לחגיגת מבצעים במחירים של פעם בשנה - עד 90% הנחה על עשרות אלפי מוצרים, רק בבלאק פריידי ורק בזיפי! כל הקישורים לקטגוריות המובילות בהנחות ענק>>

כל הפרטים>>
אל תפספסו: כל הקישורים לרכישת משחקים וצעצועים לילדים מאתרים בחו”ל

אל תפספסו: כל הקישורים לרכישת משחקים וצעצועים לילדים מאתרים בחו”ל

מחפשים משחקים וצעצועים לילדים? לפניכם מגוון משקחים וצעצועים מכל הקטגוריות: משחקים למחוץ לבית, משחקי בנייה, משחקי למידה, משחקים על שלט ועוד. התחילו להזמין משחקים וצעצועים מאתרים אלי אקספרס, איביי ואמזון ותחסכו הרבה כסף.

כל הפרטים>>
חורף מסוכן: בפ”ת נפגעו בעשור האחרון 267 בני אדם בכבישים שהיו רטובים או בוציים

חורף מסוכן: בפ”ת נפגעו בעשור האחרון 267 בני אדם בכבישים שהיו רטובים או בוציים

ארז קיטה, מנכ"ל עמותת אור ירוק: "משרד התחבורה והבטיחות בדרכים  והרשויות המקומיות חייבים לוודא כי התשתית הכבישים היא כזו שלא תסכן את הנהגים ולא יצטברו בה בוץ או עפר"

כל הפרטים>>
תיעוד: חנות ירקות ברחוב מחנה יהודה פינת קלישר עלתה בלהבות

תיעוד: חנות ירקות ברחוב מחנה יהודה פינת קלישר עלתה בלהבות

 לוחמי האש הוזעקו הלילה (ב') לחנות ירקות ברחוב קלישר פינת מחנה יהודה בעיר, בעקבות שריפה שפרצה במקום

כל הפרטים>>
עובד במפעל בעיר התחשמל ופונה במצב בינוני לבית החולים

עובד במפעל בעיר התחשמל ופונה במצב בינוני לבית החולים

כונני מד"א הצלה, ואיחוד הצלה בפ"ת הוזעקו הבוקר לרחוב הסיבים בעקבות דיווח על עובד שהתחשמל בתוך מפעל 

כל הפרטים>>
כבוד: בית חינוך תורני אקדמי “עמיטל” פ”ת זכה בפרס המחוזי בתחרות פרס החינוך הארצי

כבוד: בית חינוך תורני אקדמי “עמיטל” פ”ת זכה בפרס המחוזי בתחרות פרס החינוך הארצי

גב' שמחה גיל, מנהלת בית החינוך עמיטל, התבשרה בשבוע שעבר כי בית החינוך זכה בפרס החינוך המחוזי והוא עולה לשלב הבא בתחרות הארצית

כל הפרטים>>
יניב בניטה מונה למנכ”ל עיריית פתח תקווה

יניב בניטה מונה למנכ”ל עיריית פתח תקווה

אמש (יום ראשון, 3.12) נכנס לתפקידו מנכ"ל העירייה החדש יניב בניטה, יליד העיר אשר גדל והתחנך בה. בניטה הוא רואה חשבון במקצועו ובעל תואר מורחב במנהל עסקים והתמחות בחשבונאות ומימון

כל הפרטים>>
גלילה לראש העמוד