עתירה לבג"צ: העברת תכניות הבניה בפ"ת וסירקין לותמ"ל אינה חוקית

מטה המאבק נגד תכניות הבנייה המנותקות בפ"ת עתר לבג"ץ: "האובססיביות לדירות רומסת את חיי התושבים ויוצרת קטסטרופה, ואנו פונים כעת לבג"ץ על מנת לעצור את הטירוף של תכניות בנייה מנותקות מהשטח"
מתחם סירקין פתח תקווה

העתירה כנגד שר האוצר, רשות מקרקעי ישראל ועוד שורה של משיבים, שוטחת את מצוקתם של תושבי האזור ואת דרישותיהם מבג"ץ, לנוכח התנהלות דורסנית בכל הנוגע לבנייתן של אלפי יחידות דיור בדמות שכונות שלמות במתחם המחנה הצבאי סירקין ומתחם כפר סירקין-דרום. מדובר במהלכים בלתי מקובלים כלפי כלל הציבור, שכעת פוגעים באופן ישיר גם בתושבי הכפר וגם בתושבי בפתח תקווה, אשר סובלות מקטסטרופה תחבורתית כבר כיום לאור בנייה מאסיבית שממילא מאפיינת את האזור.

התכניות של קבינט הדיור ושר האוצר לעתידו של כפר סירקין יוצרות "טבעת חנק" של עוד 12,000 יחידות דיור ועוד אלפי מטרים של שטחי מסחר, מה שיגרום הלכה למעשה להקמת "יישוב חדש", בניגוד לחוק הותמ"ל האוסר על כך, ובפרט ביישוב כפרי שיימחק תוך התעלמות משיקולים רלוונטיים של פיתוח תשתיות, וגדיעת מסורת של 80 שנות חקלאות.

הדיון על גורלם של מתחמי-ענק מסוג זה התחיל, כמקובל, בוועדת התכנון המחוזית, תוך הדיינות עם גורמים מקצועיים רלוונטיים וקבלת חוות דעת והסתייגויות מפי מהנדסי ערים ותחבורה. אולם לאור התרעתם על הסכנות התעבורתיות שטומנת התכנית לאזור כולו, התקבלה החלטת-בזק של כחלון וקבינט הדיור להעביר את הדיון במחטף לותמ"ל.

במסגרת העתירה, שהוגשה בידי עו"ד שידלובסקי אור וטיכו ממשרד כספי ושות' ועוה"ד מאמו ופריד ממשרד אגמון ושות', עומד הטיעון המרכזי ולפיו העברת הנושא לותמ"ל, ועדה שנועדה להעביר החלטות הרחק מעיני הציבור ולהדוף את ההסתייגויות כלפיה, התקבלה בחוסר סמכות ותוך שהיא מבוססת על תשתית עובדתית חסרה שהוסתרה ממקבלי ההחלטות, דוגמת תכנית מתאר ארצית ומחוזית.

עוד חשוב לציין, כי ההחלטות מתקבלות כל זמן שמתנהלת תביעה של בעלי הקרקעות בכפר סירקין כנגד רמ"י, בדרישה למנוע את הפקעתן של אדמות פרטיות לצורך הקמתן של אותן אלפי יחידות דיור. פירוש הדבר הוא מכת מוות לענף החקלאות בכפר, רמיסת ערכי טבע ונוף בסיסיים ויותר מכל פגיעה אנושה בפרנסתם של חקלאי הכפר שייוותרו כעת ללא משלח יד מבלי שניתנה להם כל זכות שימוע.

לנוכח החיפזון הקיצוני שבו התקבלו ההחלטות והדרך הדורסנית בה מטופלת הפקעת האדמות, דורשים כעת התושבים, ראשית, להוציא צו הקפאה האוסר על קבינט הדיור לקדם כל הליך תכנוני הנוגע לאזור – עד להכרעה בעניינם. שנית, להורות למדינה להחזיר את הדיון להליך הבירוקרטי המקובל בוועדה המחוזית לתכנון ובנייה כיאה להחלטות הרות גורל מסוג זה.

העותרים מבקשים להבהיר כי תושבי האזור מודעים לצורך בפתרון בעיית הדיור בישראל, אולם דורשים בנייה מתונה ושקולה, וכזו שתכלול מענה לקטסטרופה התחבורתית שפוקדת את האזור, לצד פיתוח תשתיות, חינוך, בריאות, חשמל וכו', מתוך הבנה שמי שיצטרך להתמודד עם הכשלים שלה ביום המחרת הם התושבים עצמם.

קונים באלי אקספרס, איביי, אמזון וחוסכים מאות שקלים בחודש:
משחקי ילדיםבגדי ילדיםבגדי נשיםבגדי גברים, סלולרגאדג'טים

דילים משתלמים מאתרים מובילים בחו"ל תהליך הרכישה מתבצע בשפה העברית
הרשמו חינם לערוץ הוואטספ והטלגרם שלנו

הרשמו עכשיו לרשימת התפוצה שלנו וקבלו הטבות בלעדיות
Booking.com

צרכנות

השארת תגובה

הכירו את סטולג' – חיפוש קורסים אונליין ותתחילו ללמוד מכל מקום

הכירו את סטולג' – חיפוש קורסים אונליין ותתחילו ללמוד מכל מקום

ישראלים רבים רוכשים הכשרה מקצועית או משפרים את הידע המקצועי שלהם באמצעות קורסים אונליין במגוון תחומים. הכירו את סטולג' – האתר שמרכז אלפי קורסים איכותיים ללמידה אונליין

כל הפרטים>>
עיצוב: כך תבחרו ותתקינו פסי לד שישדרגו את עיצוב הבית

עיצוב: כך תבחרו ותתקינו פסי לד שישדרגו את עיצוב הבית

פסי לדים מהווים פתרון מושלם לתאורה באזורים חשוכים ומוסתרים. לדוגמה, ניתן להתקין פסי לד על מדרגות בעליה לבית או לקומה שניה – אם תכוונו את עוצמת התאורה לנמוכה, תוכלו להשאיר את פס הלדים דלוק גם בלילה ע"מ שיאיר את המדרגות ולא יפריע לאף אחד. המדריך המלא לפסי לד

כל הפרטים>>
פרויקט בר המצווה העירוני השנתי לנערי יוצאי אתיופיה יצא לדרך

פרויקט בר המצווה העירוני השנתי לנערי יוצאי אתיופיה יצא לדרך

כמסורת רבת שנים, ביום שני שעבר התכנסו במועדון קטורת הורים רבים ונערי בר המצווה, לכנס פתיחת פרויקט בר המצווה העירוני- השנתי ליוצאי אתיופיה.

כל הפרטים>>
נפתח המרכז לגיל הרך ברחוב מבצע דקל 3, בשכונת נווה גן 

נפתח המרכז לגיל הרך ברחוב מבצע דקל 3, בשכונת נווה גן 

המרכז יהיה חלק מפעילות אגף גני ילדים, ויפעל במבנה בן 3 קומות. בקומה הראשונה נפתחו ארבעה גני ילדים, בקומה השנייה תפתח ספרייה ובקומה השלישית נפתח המרכז לגיל הרך.

כל הפרטים>>
גם החורף יוקמו מוקדי שלג ברחבי העיר פתח תקווה

גם החורף יוקמו מוקדי שלג ברחבי העיר פתח תקווה

בכל מתחם יוצבו שתי ערימות, אחת קטנה יותר לילדים צעירים, והשנייה ערימה גדולה יותר לילדים בוגרים. רשימת מוקדי השלג ברחבי פתח תקווה

כל הפרטים>>
רחוב הרצל: הולך רגל נפצע בינוני מפגיעת מכונית

רחוב הרצל: הולך רגל נפצע בינוני מפגיעת מכונית

בתאונת דרכים היום (א') בשעות אחר הצהריים ברחוב הרצל, נפצע בינוני הולך רגל כבן 65

כל הפרטים>>
מיוחד: נחנכה בריכת שחייה טיפולית הנותנת מענה לילדים על הרצף

מיוחד: נחנכה בריכת שחייה טיפולית הנותנת מענה לילדים על הרצף

בבית ספר "שחר" לילדים על הרצף האוטיסטי, בניהולה של חדי כהן, נחנכה בריכת שחייה טיפולית הנותנת מענה לילדים על הרצף

כל הפרטים>>
גלילה לראש העמוד