fbpx
צילום - עדי גינזבורג

רבני פתח תקווה מכל החוגים: להקפיד לרכוש במרכולים שומרי שבת

ראשי הישיבות ורבני השכונות והקהילות, דתיים לאומיים וחרדים, ספרדים, אשכנזים, ליטאים וחסידים יוצאים במסע ציבורי לחיזוק השבת הציבורית בעיר: "דורשים את כבודה של השבת וכבוד עירנו".
נגן וידאו

רבני העיר פתח תקווה, יוצאים במסע ציבורי לחיזוק שמירת השבת בפרהסיה העירונית. במודעה עליה חתמו כ-80 ראשי ישיבות, רבני השכונות והקהילות מכל המגזרים בעיר תחת הכותרת "השבת הציבורית – אחריות של כולנו", קוראים רבני העיר לציבור וכלל נציג הציבור בעירייה ובראשם ראש העיר "לחזק את שמירת השבת במרחב הציבורי בעירנו". "אנו דורשים את כבודה של השבת וכבוד עירנו, אשר יסודה באנשי ירושלים עיר הקודש ובהמשך דרכה עמדה על חומת השבת בראשות מו"ר מרן הרב ברוך שמעון סלומון זצ"ל, להמשיך במורשת העיר ובמסורת הדורות בה".

במכתבם קוראים הרבנים לציבור "להקפיד לקנות במרכולים, תחנות דלק וכיוצ"ב שהינם שומרי שבת ונושאי תעודת כשרות מעודכנת" וכן להמנע מלקנות גם בסניפים סגורים בשבת של רשתות שיווק בהן חלק מהסניפים אינם שומרים שבת ואין בהן תעודת כשרות".

בנוסף, הרבנים דורשים מנבחרי הציבור להגביר את האכיפה על העסקים הפתוחים בשבת כפי שהדבר נדרש ע"פ חוק ולוודא כי גובה הקנס יהיה כזה שייצור הרתעה אמיתית מפני הפרת החוק בנושא.

מכתב הרבנים מהווה את תחילתו של מסע הסברה וחיזוק בנושא השבת אותו ימשיכו הרבנים להעביר בשבועות הקרובים דרשותיהם בבתי הכנסת, בהסברה לציבור הרחב ובדרכים נוספות.

קריאת הרבנים מגיעה בהמשך לכינוס שהתקיים לפני כשבוע וחצי בהשתתפות עשרות מרבני העיר ובו הוצגו לרבנים עדכוני ועדת השבת בנוגע לפרצות חדשות וחמורות בחומת השבת בעיר על ידי רשתות מסחריות המקיימות מסחר בשבת בניגוד לחוק ולעיתים אף תוך הטעיית ציבור הצרכנים ביחס לכשרות.

רב העיר הרב הלוי אמר כי "התכנסנו כאן כולנו לכבודה של השבת שלצערנו נמצא כעת בביזיון". הוא הסביר כי המושג ההלכתי "מחלל שבת בפרהסיה" מתייחס לכך שמובן מאליו שהפרהסיה, המרחב הציבורי של העיר, חייב להקרין כולו את כבודה של השבת כך שאותו אדם שחושב חלילה לחלל את השבת יחוש שמעשיו אינם מתאימים.

הרב הלוי הוסיף בכאב כי "היום יש חילול שבת בפרהסיה גם ביום חול. עצם זה שניתן לכתוב 24/7 זה חילול כבודה של השבת בפרהסיה. אם אנשים יכולים לא להתבייש בזה, לא להצניע את זה מפני הפרהסיה של העיר – עיר ואם בישראל, פתח תקווה שיסודה בהררי קודש באנשי ירושלים והמשכה אצל מרן הרב הראשי הרב הראשי הרה"ג ברוך שמעון סלומון זצ"ל אשר לחם באומץ נגד ביזוי השבת במרחב הציבורי בעיר – הרי שאנחנו כולנו צריכים להוסיף באחריות כלפי הפרהסיה של העיר. במצב כעת השבת מתביישת! עם ישראל מתבייש! אנחנו צריכים להיות נציגים של עם מקדשי שביעי".

ראש ועדת השבת הרב ישראל אלפר סקר בפני הנוכחים את ההתמודדות למען שמירת קדושת השבת מימים עברו ועד עתה. הרב דוד סלומון, ראש הישיבה הגבוהה נחלת דוד ונשיא ועדת השבת, עסק במסירות הנפש של אביו בעניין שמירת השבת בפתח תקווה ועל פעילותו על פי גדולי הדור לשמור על קדושת השבת הן במחאה אף כשהדבר היה כרוך אפילו בספיגת מכות ומאידך בהסברה בדרכי נעם על מנת לקרב את לב הציבור ואת בעלי העסקים לקדושת השבת.

הרב משה פינטו, ראש ישיבות פאר משה ורב שכונות הצפון, הציג הצעות אופרטיביות כיצד לחזק את בעלי העסקים שומרי השבת בעיר ואת תודעת השבת בקרב כלל הציבור ולעורר את הרצון של אותם העסקים הפתוחים בשבת או השוקלים חלילה לעשות זאת, להצטרף אל הרוב המוחלט של העסקים שומרי השבת.

בסיום הכנס החליטו הרבנים על שורת צעדים מעשיים ובראשם הקריאה מאוחדת שפורסמה כעת לציבור על ידי כלל רבני העיר מכל החוגים, לקחת אחריות על שמירת השבת במרחב הציבור על ידי הקפדה על רכישה מחנויות ורשתות שמורות שבת בלבד.

רשימת הרבנים שלקחו חלק בקריאה (ע"פ סדר הא"ב):

ראשי ישיבות ומוסדות:
הרב מאיר אלול, הרב מיכה הלוי, הרב רפאל זר, הרב אברהם חפוטא, הרב זבולון כהנא, הרב דוד סלומון, הרב משה פינטו, הרב מרדכי רבינוביץ, הרב יגאל רוזן.

רבני שכונות:
הרב ששון כהן, הרב משה קליין, הרב שלמה רבינוביץ, הרב אברהם שיטרית

רבני קהילות:
הרב שמואל אברהם, הרב ניסים אבוחצירא, הרב אברהם אורשלימי, הרב חיים אור שלומי, הרב יצחק אורשלומי, הרב עדיאל אליו, הרב אילן אלסטר, הרב אילן אלפונטה, הרב ינון אמרוסי, הרב אריה אנגלמן, הרב משה ארבל, הרב אליהו ארנטרוי, הרב אביעד אשואל, הרב יצחק בוסו, הרב מאיר בטיסט, הרב אבשלום בידני, הרב יוסף בן חמו, הרב עמוס בן נון, הרב ליאור ברדע, הרב חיים בריסק, הרב עמיחי ברנר, הרב מרדכי גולדשטיין, הרב שלמה גולן, הרב אליקים גלניר, הרב נועם גרינבלט, הרב ישראל גרינברגר, הרב ישראל דוידוביץ, הרב צבי אלימלך הורביץ, הרב נחמיה הלוי, הרב משה חיים הרנוי, הרב צבי וינשטוק, הרב איל ורד, הרב אבישי חנינה, הרב יוסי טהר, הרב דניאל טורם, הרב יהודה יוד, הרב אליהו כהן, הרב בנימין כהן, הרב גלעד כהן, הרב ישראל כהן, הרב יוסי כלאב, הרב צבי יהודה לאו, הרב שלמה לבנון, הרב ניסים לוי, הרב אפרים ליפסקי, הרב משה ליפשיץ, הרב יוחנן מא"י, הרב אהוד סטופל, הרב שמואל סמט, הרב נתנאל פיטוסי, הרב ישראל פישביין, הרב צוריאל פרסיק, הרב שלמה קדיש, הרב אבישי קולין, הרב בן ציון קוק, הרב דניאל קטנוב, הרב בן ציון רוזנברג, הרב יוסף זונדל רוזנטל, הרב ששון רחמינוב, הרב חיים רסקין, הרב חנן שוקרון, הרב יהודה שמיר

ועדת השבת:
הרב ישראל אלפר, הרב דוד בן פזי, הרב פנחס ברוך זוננפלד, הרב יונתן פינס

שתף את הכתבה

שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב telegram
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter

אולי יעניין אותך גם

עקבו אחרינו ברשתות החברתיות

הרשמו חינם לערוץ הוואטספ והטלגרם שלנו

הרשמו עכשיו לרשימת התפוצה שלנו וקבלו מאיתנו עדכונים ופרסומים