שכונת שיפר:נחנכה גינה על שם ילדי אוסלו

אמש (ד') התקיים טקס חנוכת גינה ע"ש ילדי אוסלו ברחוב פינטו 9 בפתח תקוה, במעמד ראש העיר רמי גרינברג, משפחות שכולות, נציגי ילדי אוסלו (מהמטוס הראשון שהגיע ליעדו), בנו של הניצול היחיד מהאסון יצחק אלל, אורחים ותושבים.

ב-20.11.1949  טסו שני מטוסים ובהם 58 ילדים בדרכם מתוניסיה להבראה באוסלו שבנורבגיה לפני עלייתם ארצה. במהלך הטיסה התנגש אחד המטוסים בצמרות העצים שבסמוך לעיירה הורום ולאחר מכן התרסק על צלע הר ואיתו כל הנוסעים למעט ילד אחד בשם יצחק אלל, שניצל. 27 ילדי עליית הנוער בגילאי 7-13, שלוש מלוות וארבעה אנשי צוות ניספו. אסון זה כונה “אסון ילדי אוסלו”.

בטקס שהתקיים אמש אמר ראש העיר “כבוד לנו לקרא לגינה זו ע”ש ילדי אוסלו לזכר אותם ילדים תמימים ורכים שנספו בדרכם להגשים את החלום הציוני – לעלות לארץ ישראל. הילדים כולם, ביחד וכל אחד לחוד, ראוי שיזכו למקום של כבוד בהיסטוריה הלאומית שלנו. עם ישראל זוכר את עברו ופועל תמיד באחדות וערבות הדדית. זכרם של ילדי אוסלו עימנו גם שבעים שנה אחרי. יהיה זכרם ברוך”.

גב’ רוזט שטיין מילדי אוסלו שהגיעו ליעדם במטוס הראשון, סיפרה בהתרגשות כמה קשה היה לקבל את הבשורה מפי המדריך יצחק שסיפר להם כי חבריהם שטסו במטוס השני לא הגיעו ליעדם ולא יצטרפו אליהם, “עבורנו זה היה משבר, כאשר לא ראינו את כל הילדים”.

אל”מ (מיל) רולנד אלוני יו”ר ועדת ההנצחה לזכרם של ילדי אוסלו אמר “ילדים אלה לא זכו להגשים את החלום הציוני ולא זכו לגדול ולהתפתח בארץ. ילדים אלה, צעירים ותמימים נפלו בדרך והצטרפו לשורה הארוכה של העולים לציון אשר לא זכו לחיות במדינת ישראל”.

האנדרטה הוצבה ברחוב פינטו 9 שכונת שיפר.

הרשמו עכשיו לרשימת התפוצה שלנו וקבלו מאיתנו עדכונים ופרסומים

רוצים להישאר מעודכנים?
עקבו אחרינו

לשיתוף הכתבה

אולי יעניין אותך גם