צילום: עיריית פתח תקווה

יצחק בלפר, אחרון יתומי יאנוש קורצ’אק הלך ביום שישי לעולמו

ביום שישי הלך לעולמו יצחק בלפר ניצול השואה, חניכיהם של יאנוש קורצ'אק וסטפה וילצ'ינסקה, אשר בחודש מאי 2016 קיים תערוכה מיצירותיו בהיכל התרבות העירוני.

בלפר, הקדיש את כל חייו לספר ולהפיץ את משנתו החינוכית של יאנוש קורצ’אק שנרצח עם חניכיו בטרבלינקה בשנת 1942.

יצחק בלפר סיים את לימודיו בבית היתומים של קורצ’אק שנה לפני פרוץ המלחמה ולאחר כיבוש ורשה על ידי הגרמנים, ברח דרך היערות לרוסיה, שם התגייס לצבא האדום ללחום נגד הנאצים. לאחר המלחמה עלה לישראל בעלייה בלתי לגאלית אולם נתפס על ידי הבריטים למחנה מעצר בקפריסין ובשנת 1949 עלה לישראל.

בארץ, יצחק למד אומנות, שימש כמרצה לציור וכתב ספרים.

בחודש מאי 2016, במסגרת המרכז העירוני להנצחת השואה, קיימנו תערוכה של פסליו וציוריו בהיכל התרבות בה סיפר על חוויותיו כחניכו של יאנוש קורצ’אק, פגש את נציגי פרלמנט הילדים ששאלו אותו שאלות וענה בכבוד ובסבלנות על כל שאלה ושאלה.

האגף לחינוך יסודי אף רכש לכל בתי הספר היסודיים את ספרו “האיש שידע לאהוב ילדים”.

יצחק בלפר אדם מקסים, מוכשר וערכי מאוד ולמרות מסכת חיים מאתגרת וקשה שעבר, יצחק תמיד חייך ובעיניים נוצצות סיפר על קורצ’אק ועל סטפה – שתי הדמויות שעיצבו את דמותו וליוו אותו כל חייו, שתי דמויות שאת מורשתן הנחיל כל ימיו לדורות הבאים.

ראש העיר רמי גרינברג הביע צער על לכתו של יצחק בלפר ואמר “במהלך חייו עבר יצחק טלטלות רבות וקשיים עצומים ועל אף כל אלה הצליח לעלות לארץ ,להקים משפחה לתפארת ולעסוק באמנות שהייתה מהות חייו. אנו בפתח תקוה ממשיכים לתעד את סיפור הישרדותם של ניצולי השואה ולסייע לניצולים החיים בקרבנו ככל האפשר”.

לדברי משה פלדמר יו”ר המרכז “המפגש עם יצחק והעובדה כי שמענו ממקור ראשון את מה שקרה לו ולאחרים בשואה השאירו חותם עמוק אצל כולנו הן בשל העובדות עצמם והן בשל הכוח ותעצומות הנפש אותם הוא עבר “.

יהי זכרו ברוך

הרשמו עכשיו לרשימת התפוצה שלנו וקבלו מאיתנו עדכונים ופרסומים

רוצים להישאר מעודכנים?
עקבו אחרינו

לשיתוף הכתבה

אולי יעניין אותך גם