בלינסון: טבע ונוף מגיעים מן החוץ לחדרי פצועים וחולים קשים במחלקת טיפול נמרץ

כ-20% מהמטופלים בטיפול נמרץ חווים סימפטומים של פוסט טראומה (חרדה ופחד) בעקבות האשפוז עמותת ידידי בית חולים בילינסון יזמה פרוייקט מיוחד המסייע לחולים פוסט טראומטיים בתהליכי החלמתם באמצעות כלים ואמנותיים
פרופ פייר זינגר, מנהל מחלקת טיפול נמרץ כללי בבילינסון

פרופ' זינגר, מנהל מחלקת טיפול נמרץ בבית החולים בילינסון בפתח תקווה: "אני מאמין שנופי הטבע שהוכחו כמורידים רמות לחץ, יאפשרו החלמה מהירה יותר והפחתה של סימפטומים של פוסט טראומה"

האשפוז בטיפול נמרץ מלווה בחרדה, מתח ואי וודאות. כ- 20% מהמטופלים בטיפול נמרץ חווים סימפטומים של פוסט טראומה לאחר שחרורם מבית החולים. גם בני משפחתו של המטופל חווים סימפטומים של פוסט טראומה בעקבות אשפוז יקירם בטיפול נמרץ. על מנת לצמצם את החוויה השלילית וליצור חוויה חיובית ככל האפשר, יזם פרופ' פייר זינגר, מנהל מחלקת טיפול נמרץ כללי בבילינסון יחד עם אורלי מסקין – מנכ"ל עמותת ידידי בית החולים, פרויקט ייחודי וראשון מסוגו בעולם – חדר אשפוז ובו מוקרנים סרטים המדמים תחושה של שהייה בטבע תוך צפייה בנופים משתנים של יערות, חוף ים, ציפורים עפות בשמים בליווי קולות וצלילים.

לדבריו של פרופ' זינגר, בכל העולם מנסים הרופאים למגר את התופעה ולצמצם את החוויה השלילית מהשהייה בטיפול נמרץ, עד כמה שניתן. אולם, על פי המחקרים, חמישית מכלל החולים מתמודדים לאחר האשפוז במחלקת טיפול נמרץ עם תופעות רגשיות של חרדה וקושי להתמודד עם חווית האשפוז. זאת כתוצאה מחוסר הוודאות, תחושת הפחד מהצפוי לבוא וחוסר היכולת לבטא את תחושותיהם עקב סוג הפציעה או הנשמה.

"מדובר בפיילוט בו החלטנו לנסות ולייצר חוויה חושית, שתעזור לפצועים ולחולים הקשים להפחית את הסימפטומים הרגשיים הקשים לאחר האשפוז. החוויה המרגיעה של השהייה בטבע תוך שימוש בחושי הראייה והשמיעה, יכולה לעזור וליצור חוויה חיובית זו בזמן הטיפול ולאחריו." אומר פרופ' זינגר.

קיימת אפשרות נוספת עבור חולים הנמצאים ברמות שונות של תרדמת, בהם ניתן להקרין סרטוני וידאו של טבע תוך שימוש בתאים שמתפתחים כדי לעודד תהליכי ריפוי למוח זאת על בסיס מחקרים שהראו שסרטונים אלו יכולים לעורר את המוח מהמצב בו הוא נמצא.

הספרות המקצועית מציגה את חשיבותה של אמנות ויזואלית בסביבה רפואית ומציינת את ההשפעה המיטיבה שלה על המטופלים. הפחתת מתח, כאב וחרדה. המחקרים מצביעים במיוחד על הדמיות טבע כמפחיתי מתח, וכבעלי יכולת שיקומית. מחקרים נוספים מתייחסים להשפעה החיובית של מוסיקה וצלילים על החולים.

השפעות אלה נבחנו גם באמצעים טכנולוגיים, כגון מדידת לחץ דם, מתח השריר וקצב הלב, הקשורים לרמת מתח. בעזרתMRI תפקודי הוכיחו כי שילוב של צלילים עם אלמנטים ויזואליים, שהינם קוגניטיביים, הוגברה פעילות חלקים חשובים במוח.

הפרויקט נשען על מגמה כלל עולמית שבה הוכח כי נופי טבע משפרים החלמה של מטופלים. (מתוך תפיסה זו בבילינסון, שוכן גן פסלים אליו משקיפים חלונות חדרי המאושפזים).

אורלי מסקין, מנכ"ל עמותת ידידי בית החולים, גייסה לפרוייקט המיוחד את האמנית הרב תחומית, מוריאל סלינגר, אשר ביקשה לתרום יצירת אמנות אישית "וידאו מפינג", לבי"ח בישראל.

מוריאל, תרמה את היצירה לזכר אביה ודודתה שנפטרו ממחלת הסרטן. למוריאל היה חשוב לקשר בין אמנות לרפואה באמצעות פיתוח של אמנות שמשלבת את מוטיבים של החיים, טבע ווידאו ארט.

הרשמו חינם לערוץ הוואטספ והטלגרם שלנו

הרשמו עכשיו לרשימת התפוצה שלנו וקבלו הטבות בלעדיות
Booking.com

צרכנות

השארת תגובה

הכירו את סטולג' – חיפוש קורסים אונליין ותתחילו ללמוד מכל מקום

הכירו את סטולג' – חיפוש קורסים אונליין ותתחילו ללמוד מכל מקום

ישראלים רבים רוכשים הכשרה מקצועית או משפרים את הידע המקצועי שלהם באמצעות קורסים אונליין במגוון תחומים. הכירו את סטולג' – האתר שמרכז אלפי קורסים איכותיים ללמידה אונליין

כל הפרטים>>
עיצוב: כך תבחרו ותתקינו פסי לד שישדרגו את עיצוב הבית

עיצוב: כך תבחרו ותתקינו פסי לד שישדרגו את עיצוב הבית

פסי לדים מהווים פתרון מושלם לתאורה באזורים חשוכים ומוסתרים. לדוגמה, ניתן להתקין פסי לד על מדרגות בעליה לבית או לקומה שניה – אם תכוונו את עוצמת התאורה לנמוכה, תוכלו להשאיר את פס הלדים דלוק גם בלילה ע"מ שיאיר את המדרגות ולא יפריע לאף אחד. המדריך המלא לפסי לד

כל הפרטים>>
גם החורף יוקמו מוקדי שלג ברחבי העיר פתח תקווה

גם החורף יוקמו מוקדי שלג ברחבי העיר פתח תקווה

בכל מתחם יוצבו שתי ערימות, אחת קטנה יותר לילדים צעירים, והשנייה ערימה גדולה יותר לילדים בוגרים. רשימת מוקדי השלג ברחבי פתח תקווה

כל הפרטים>>
רחוב הרצל: הולך רגל נפצע בינוני מפגיעת מכונית

רחוב הרצל: הולך רגל נפצע בינוני מפגיעת מכונית

בתאונת דרכים היום (א') בשעות אחר הצהריים ברחוב הרצל, נפצע בינוני הולך רגל כבן 65

כל הפרטים>>
מיוחד: נחנכה בריכת שחייה טיפולית הנותנת מענה לילדים על הרצף

מיוחד: נחנכה בריכת שחייה טיפולית הנותנת מענה לילדים על הרצף

בבית ספר "שחר" לילדים על הרצף האוטיסטי, בניהולה של חדי כהן, נחנכה בריכת שחייה טיפולית הנותנת מענה לילדים על הרצף

כל הפרטים>>
השר איוב קרא: "אדאג אישית לפתיחת סוכנויות דואר בעיר" 

השר איוב קרא: "אדאג אישית לפתיחת סוכנויות דואר בעיר" 

שר התקשורת איוב קרא התארח היום (יום רביעי) בלשכת ראש העיר "יש לי סימפטיה מיוחדת לעיר" אמר השר בפתח ביקורו "פתח תקוה הייתה פעם הבית שלי. כשהייתי סגן צעיר שכרתי דירה בשכונת אחדות. העיר קרובה לליבי" ציין השר.

כל הפרטים>>
נקבעו מזוזות במשרדי המועצה הדתית המחודשים ונחנכה מחלקת הנישואין המורחבת והנגישה

נקבעו מזוזות במשרדי המועצה הדתית המחודשים ונחנכה מחלקת הנישואין המורחבת והנגישה

לאחר סיום חידוש משרדי המועצה הדתית ברחוב חובבי ציון במרכז העיר, נקבעו מזוזות במשרדי המועצה הדתית המחודשים ונחנכה מחלקת הנישואין המורחבת והנגישה.

כל הפרטים>>
גלילה לראש העמוד